BENEFITY PRO „NAŠE“ ZAMĚSTNANCE
Vážení čtenáři, vážení klienti, jak ostatně napovídá název dnešní aktuality, zaměříme se dnes čtivou formou hlavně na zaměstnanecké výhody. Pevně věříme, že i dnešní článek Vám z naší strany poskytne jistou konkurenční výhodu při Vašem podnikání, a to v podobě užitku ve formě přehledných a shrnujících informací.
V zásadě lze konstatovat, že zaměstnanecké výhody, které jsou zmiňovány v naší aktualitě, lze použít pro všechny druhy pracovních poměrů.
Ideální forma a výše poskytnutého benefitu je oproti navýšení mzdy výhodná jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance. Na straně zaměstnavatele se může jednat, stejně jako v případě mzdy, o daňově uznatelný náklad, který snižuje základ daně z příjmů. Zaměstnavatel ovšem nemusí z této částky přispívat zaměstnanci na zdravotní a sociální pojištění, což představuje finanční úsporu ve výši 34% z poskytnutého benefitu. A na straně zaměstnance je příjem benefitu osvobozený od daně z příjmů (možná úspora až 15%) a není zahrnován do vyměřovacího základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění (úspora 11%).
Nárok na benefit musí být uveden v pracovní nebo kolektivní smlouvě, či v jiném vnitřním předpisu zaměstnavatele. Současně musí být zachována rovnost mezi zaměstnanci v tom smyslu, že nárok na benefit mají všichni zaměstnanci na stejné pozici.
A jaké známe jednotlivé druhy zaměstnaneckých výhod v České republice? Jde o:
- Stravenky. V současnosti se zřejmě jedná o nejrozšířenější formu benefitu pro zaměstnance v tuzemsku. Na stravenku získá zaměstnanec nárok, pokud odpracuje alespoň 3 hodiny z denní směny. Na straně zaměstnance se jedná o příjem osvobozený od daně z příjmů, u zaměstnavatele je daňově uznatelný výdaj omezený do výše 55% hodnoty stravenky a současně 70% stravného zaměstnance na tuzemské pracovní cestě v délce 5 až 12 hod. (70% z 83 Kč). Nejvýhodněji tedy vychází stravenky v hodnotě 105, -Kč.
- Vzdělávání, školení. Vzdělávání, školení a odborný rozvoj zaměstnanců představují podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. j) bod 3 ZDP (pozn. zákon o daních z příjmů) daňově uznatelné náklady. Jedná se o provoz vlastních vzdělávacích zařízení nebo výdaje spojené s odborným rozvojem zaměstnanců (ať už prohlubování nebo zvyšování kvalifikace), rekvalifikací, jestliže souvisejí s předmětem činnosti zaměstnavatele. V aplikační praxi se může často jednat o dálkové studium, jazykové kurzy, certifikovaná školení a další. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost případům, kdy zaměstnavatel uhradí finanční částku přímo vzdělávací instituci, a to za předpokladu, že jsou splněny ostatní výše uvedené podmínky. Pro zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad a z pohledu zaměstnance jde o nepeněžní příjem osvobozený od daně z příjmů. Jestliže by ovšem školné hradil zaměstnanec a zaměstnavatel mu pouze přispíval, z pohledu zaměstnance se bude jednat o zdanitelný příjem, který se zahrnuje do vyměřovacího základu pro SP a ZP.
- Příspěvek na přechodné ubytování. V souvislosti s výkonem práce je nepeněžní příjem až do výše 3.500, Kč na zajištění přechodného ubytování u zaměstnance osvobozen od daně z příjmů (ustanovení § 6 odst. 9 písm. i) ZDP), a to samozřejmě za předpokladu, že obec, kde dochází k přechodnému ubytování, není shodná s obcí, kde má zaměstnanec trvalé bydliště. U zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný výdaj.
- Příspěvek zaměstnavatele na penzijní a životní pojištění. Další oblíbený benefit představuje příspěvek zaměstnavatele na penzijní a životní pojištění zaměstnance. Od 1. 1. 2017 se roční částka, kterou může zaměstnavatel přispět zvyšuje z 30.000, Kč na 50.000,- Kč. Pro zaměstnavatele představuje daňově uznatelný náklad podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP, a naopak z pohledu zaměstnance se dle ustanovení § 6 odst. 9 písm. p) ZDP jedná o osvobozený příjem. Podmínkou daňové uznatelnosti je ale sjednání příspěvku v pracovní, kolektivní smlouvě či v jiném vnitřním předpisu zaměstnavatele.
- Nepeněžní plnění poskytnutá zaměstnavatelem. V ustanovení § 6 odst. 9 písm. d) a g) ZDP jsou uvedeny další nepeněžní příjmy, které jsou z pohledu zaměstnance osvobozeny od daně z příjmů. Z pohledu zaměstnavatele to jsou ovšem náklady, které nesnižují základ daně a jsou tedy daňově neuznatelné. Přesto mohou kromě motivace zaměstnanců představovat i výhodu z hlediska cashflow. Jedná se o následující příspěvky pro zaměstnance nebo rodinné příslušníky:
- Použití vzdělávacích či zdravotnických rekreačních zařízení
- Pořízení rekreace nebo zájezdu, a to až do výše 20.000,- Kč
- Využití zařízení péče o děti předškolního věku
- Využití tělovýchovných a sportovních zařízení
- Návštěva zařízení pro kulturní nebo sportovní akce
- Bezúročné půjčky. Od daně z přijmu je podle ustanovení § 6 odst. 9 písm. v) ZDP osvobozen prospěch z „bezúročné“ půjčky poskytnuté zaměstnanci do výše hodnoty jistiny 300.000, Kč.
V Praze dne 26. 8. 2017
Petr Smékal, majitel a ředitel A.H.S. – ekonomický servis, s.r.o.
Mgr. Petr Jezdinský, právník