Zrušením EET ztratil stát podle NKÚ jeden z nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků, aneb proč v některých provozech nelze platit kartou.

10. 10. 2024

Vážení čtenáři, zrušením elektronické evidence tržeb v lednu 2023 ztratily finanční úřady jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků.

V případě DPH se jednalo o odhalování subjektů, které se nezaregistrovaly jako plátci, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci.

Sdělil to Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě ke kontrole zaměřené na finanční prostředky, které stát vynaložil na opatření proti daňovým únikům. Podle ministerstva financí šlo o neúměrně drahý nástroj, který stál daňové poplatníky přes dvě miliardy korun a finanční náklady na něj by se postupem let dále zvyšovaly. Finanční přínos je navíc podle MF sporný.

Stát v roce 2016 zavedl dva nástroje proti daňovým únikům. Prvním bylo kontrolní hlášení a druhým EET. Evidence tržeb však byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce roku 2022 a stala se de facto dobrovolnou. Od ledna 2023 ji pak zákon zrušil.

„Již v roce 2022, kdy vláda o zrušení rozhodla, bylo ze strany MF jasně konstatováno, že ač půjde o ztrátu jednoho z řady kontrolních nástrojů, jde z hlediska veřejných rozpočtů o finančně efektivní řešení,“ reagoval resort financí v reakci na závěr. Rozpočtový přínos zmiňovaný ve zprávě NKÚ pokládá za sporný.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím NKÚ, Hrot 24 a ČTK)