Vláda ČR vstoupí do řízení před Ústavním soudem ohledně loňského zvýšení daní.
Vážení čtenáři, vláda se jako vedlejší účastník připojí k řízení před ÚS, který bude zkoumat loňskou novelu daňových zákonů. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu.
Ministryně financí Alena Schillerová doporučila, aby se vláda řízení zúčastnila a aby prosazovala zamítnutí návrhu části opozičních poslanců na zrušení novely. Na Ústavní soud se totiž koncem loňského roku obrátilo 41 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS), kteří kritizují proceduru přijetí novely. Vadí jim také některá její ustanovení, jež pokládají za neústavní – konkrétně zdanění části technických rezerv pojišťoven a také výher z loterií.
Skupina zákonodárců tvrdí, že při přijímání novely byl porušen princip ochrany parlamentní menšiny, resp. subjektivních ústavních práv poslanců na řádný a nerušený výkon jejich funkce. Navíc dle kritiků novela působí zpětně, čímž zasahuje do právní jistoty. Některá její ustanovení také podle nich nerespektují princip rovnosti a zákaz diskriminace a nepřiměřeným způsobem zasahují do práva vlastnit majetek i do práva podnikat. Jedenačtyřicet poslanců tak usiluje o zrušení novely jako celku. Pokud by jim Ústavní soud nevyhověl, alternativně navrhli zrušení alespoň některých ustanovení. Zdanění technických rezerv pojišťoven bude mít podle nich v některých případech tzv. rdousící efekt a bude způsobovat diskriminaci jak proti jiným odvětvím, tak mezi jednotlivými pojišťovnami.
V Praze dne 5. srpna 2020
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím webů Právního prostoru a ČTK)