V programu Živel lidé podali 759 žádostí o podporu.

16. 7. 2021

V programu Živel lidé podali 759 žádostí o podporu.

Vážení čtenáři, občanům z oblastí zasažených tornádem bylo z programu Živel dosud vyplaceno 40 záloh za 20 milionů korun.

Státní fond podpory investic (SFPI) eviduje 88 žádostí o zálohy. Fond přijal 759 žádostí o podporu, většina z nich je na opravu bydlení.

ČTK tyto informace za odbor komunikace ministerstva pro místní rozvoj (dále jen MMR“) sdělil David Hořínek. Příjem žádostí začal 2. července. Obyvatelé zasažených lokalit mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.

Zálohová dotace 500.000 korun je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Prvních 12 záloh bylo dle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) odesláno v pátek. Vyplácení podle ní závisí na potvrzení obcí, že jsou domy určené k demolici.

Podporu až dva miliony korun mohou lidé čerpat na opravu bydlení nebo pořízení nového. V případě bytového domu lze tuto částku získat na každý byt. Max. pomoc se počítá jako finanční rozdíl mezi náklady na opravu nebo nové bydlení, 70procentní výší vyplaceného pojistného plnění a jinou státní podporou. Původně se mělo započítat plné pojistné, v reakci na kritiku ale MMR program upravilo. Změnilo také znění, podle kterého měly být dotace sníženy o dary z veřejných sbírek. Ty se tak nezapočítávají.

Jestliže fin. náklady překročí limit dotace, mohou lidé požádat o úvěr od 30.000 do tří milionů korun s fixní (pevnou) úrokovou sazbou jedno procento. U bytového domu si mohou lidé nárokovat půjčku ve stejné výši na každý byt. Splatnost úvěru je 25 let. SFPI současně umožní přerušit splácení např. v případě narození dítěte nebo ztráty zaměstnání. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí přesáhnout 30 let.

Do doby splacení půjčky, nebo po dobu deseti let od poskytnutí dotace, pokud žadatel není příjemce úvěru, může příjemce pomoci převést vlastnické právo k obydlí na jiného člověka jen se souhlasem SFPI. Obnovené nebo nové bydlení musí být deset let pojištěno proti živelní pohromě.

 

V Praze dne 16. července 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)