Termín podání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2019 se blíží.

1. 3. 2020

Termín podání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2019 se blíží.

Vážení klienti, už jen pár dnů zbývá do dne, který je tím pomyslným posledním pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 i pro úhradu této daně. Letos termín připadl na středu 1. dubna.

1. Kdo musí podat daňové přiznání? Přiznat se k dani musí každý občan, který měl kompletní příjmy za kalendářní rok vyšší než 15 000 Kč. Zároveň pak musí být příjmy předmětem daně z příjmu fyzických osob, resp. nesmějí být vyjmuty ze zdanění.

Daňové přiznání musí podat:

A. Osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“), tj. všichni živnostníci a podnikatelé.

B. Osoby, které mají příjmy z pronájmu a kapitálového majetku (rentiéři).

C. Osoby, které vykonávají dvě nebo více zaměstnání současně.

D. Osoby, které mají příjmy z autorských honorářů nad 10 000 Kč měsíčně.

E. Osoby, které jsou zaměstnány a podléhají solidární dani, což znamená, že jejich příjmy byly osmačtyřicetkrát vyšší než průměrná mzda.

F. Osoby s příjmy ze zahraničí.

2. Otázka zaměstnance a ročního zúčtování daně: Osoby, které pracují pouze pod jedním zaměstnavatelem na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo zkrácený úvazek, podepsali prohlášení k dani a nemají ostatní příjmy vyšší než 6 000 Kč za celý rok 2019, daňové přiznání podávat nemusí. Na druhou stranu pak ale bude třeba poprosit účetní o roční zúčtování daně. Pokud jste pak přihlášení k dani nepodepsali anebo jste účetní či zaměstnavateli nedoložili potřebné podklady (včetně odpočtů a slev) k ročnímu zúčtování do 17. února 2020, daňové přiznání podat musíte.

3. Do kdy je termín pro podání daňového přiznání? Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je středa 1. dubna 2020. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

4. Do kdy je termín pro podání daňového přiznání, pakliže daňové přiznání svěříte daňovému poradci nebo advokátovi? Pakliže daňové přiznání svěříte daňovému poradci či advokátovi, termín se posouvá až na 1. července 2020. Zásadní věcí ale je, aby byl o této skutečnosti informován příslušný finanční úřad!

5. Jaké jsou sankce, pakliže daňové přiznání nedoručíte včas? Jestliže přiznání neodevzdáte ani do maximálního termínu zpoždění, čeká vás pokuta. Penále za každý další den prodlení naskakují ve výši 0,05 – 5 %. Minimální pokuta za zpoždění či neodevzdání činí 500 Kč. Nejvyšší naopak může dosáhnout až na 300.000 Kč.

V Praze dne 1. března 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Finanční správy, Portálu Pohody a peníze.cz)