Pravidla práce na dohodu a rodičovská se mají změnit kvůli evropským předpisům.
Vážení čtenáři, pravidla práce na dohodu by se měla v tuzemsku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to dle evropských předpisů.
Zaměstnanci by měli získat větší ochranu a měli by mj. vědět, kdy mohou očekávat práci, kolik jí bude a kolik za ni dostanou. Do stejné doby by se měla upravit taktéž rodičovská, konstatoval náměstek ministerstva práce a sociálních věcí pro legislativu Petr Hůrka.
Tyto změny vyplývají ze směrnice EU o předvídatelných pracovních podmínkách a o rovnováze mezi pracovním a privátním životem.
U dohody o provedení práce (DPP) může člověk odpracovat pro jednoho zaměstnavatele za rok 300 hodin. Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) je možné dělat nejvýš 20 hodin týdně. Do určitého příjmu se nemusí platit sociální a zdravotní odvody. Práce na dohodu vyjde firmy výrazně levněji než zaměstnání lidí na běžnou pracovní smlouvu, a to třeba u zkrácených úvazků. Hůrka připustil, že se dohody tak mohou zneužívat. „Ve chvíli, kdy máme jedny z nejvyšších odvodů a vůbec cenu práce, měli bychom to řešit. Nebude pak tolik dohodářů, nebude k nim důvod,“ myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
První předpis tak má zajistit pracovníkům větší ochranu, jistější zaměstnání a všude v Evropské unii minimální pravidla pro práci na zavolanou či bez pracovní smlouvy a běžného rozvrhu.
Podle druhého právního předpisu by se mimo jiné měla placená otcovská prodloužit na deset dnů a dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči vystřídali.
V Praze dne 25. února 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a Lidových novin)