Rodiny v nouzi mohou na školní vybavení dětí získat mimořádnou dávku.
Vážení čtenáři, milí klienti, za výbavu do první třídy letos Češi, pokud ji budou nakupovat ve slevách, zaplatí přibližně 2 434 korun, což je o 50 korun více než loni.
Toto zjištění vyplývá z analýzy akčních letáků České distribuční, která sledovala vývoj cen u 16 položek od sedmi největších obchodních řetězců. Meziročně podle ní nejvíce zdražily sešity nebo kufřík na výtvarné potřeby. Levnější jsou naopak psací pera či láhev na pití. Nejnákladnější položkou zůstává tento rok školní aktovka, proti loňsku její cena ale o 30 korun klesla a podle akčních letáků ji lze pořídit za 1 214 korun.
Rodiny v nouzi mohou získat na pořízení vybavení pro školáky dávku mimořádné okamžité pomoci. Úřad práce jim případně může náklady proplatit. Děti z chudších domácností mohou mít ve škole také obědy zdarma. Možnosti podpory před začátkem školního roku představil na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Všem rodičům, domácnostem, samoživitelům a samoživitelkám jsme připraveni pomoci, když opravdu z majetkových a finančních důvodů nemohou zabezpečit kvalitní vybavení dětí na začátku školního roku. V okamžiku, kdy jsou lidé potřební, umíme zafinancovat základní školní pomůcky, aktovky a tak dále,“ uvedl Jurečka. Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Je jen pro občany, kteří nedokážou situaci zvládnout vlastními silami. Úřad práce posuzuje příjem a majetek žadatele i ostatních členů domácnosti. Podpora se může využít na pokrytí odůvodněných nákladů na vzdělání i zájmovou činnost dětí, a to třeba na školní pomůcky, kroužky či školu v přírodě. Stát může uhradit až celý výdaj. V jednom kalendářním roce nesmí poskytnutá suma ale překročit desetinásobek životního minima, teď tedy 48.600 korun.
Podle Jurečky letos v prvním pololetí rodiny od státu pro školáky získaly 1 578 mimořádných dávek za celkem 3,7 milionu korun. Od září bude pokračovat i projekt obědů do škol. Hradí se z peněz Evropské unie z programu Zaměstnanost+. V minulém školním roce takto obědy zdarma dostalo 9 749 dětí z více než 1 200 škol. „Počítáme s tím, že u rodin a dětí, kde je problém zaplatit obědy, tak ve spolupráci školy, krajů a úřadů práce umíme obědy zafinancovat,“ sdělil šéf resortu. Podotkl, že děti neplatičů alimentů mohou pobírat rovněž náhradní výživné od státu.
V Praze dne 4. září 2023
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)