Přehled nejdůležitějších daňových, pracovně-právních a mzdových novinek v roce 2025

4. 1. 2025
Vážení klienti, milí čtenáři, přinášíme vám souhrn nejdůležitějších daňových, pracovně-právních a mzdových opatření účinných od 1. ledna 2025, kdy od tohoto data se mění např. odvody pro živnostníky i vyšší paušální daň v prvním pásmu. Mění se ale rovněž pravidla pro uplatňování nároku na odpočet daně z přidané hodnoty.

1. Odvody OSVČ se zvýší zhruba o tisícovku: Počínaje lednem 2025 se podnikatelským subjektům opět zvýší odvodyMinimální záloha sociálního pojištění OSVČ (s hlavní činností) se v novém roce zvedne o 907  a minimální záloha zdravotního pojištění stoupne o dalších 175 , celkově tak jde o navýšení o 1 082 korun měsíčně.

2. Zvýšení paušální daně: Měsíční zálohy paušální daně pro živnostníky v prvním pásmu příští rok vzrostou o 1 218 korun na 8 716 korun. Ve zbývajících dvou pásmech se výše záloh nemění, ve druhém pásmu zůstane 16.745 korun a ve třetím 27.139 korun. Finanční správa současně upozornila, že živnostníci, kteří chtějí do paušálního režimu vstoupit, resp. vystoupit z něj nebo změnit pásmo, které uplatňují, to mohou udělat nejpozději do 10. 1. 2025.

3. Daň z příjmů fyzických osob - progresivní zdanění zasáhne širší skupinu občanů-poplatníků: Základní sazba daně zůstává i v roce 2025 na 15 %, stejně jako vyšší sazba 23 % pro nadstandardní příjmy. Dochází však k podstatnému snížení hranice pro progresivní zdanění. V roce 2024 podléhal 23% dani příjem nad 2 110 416 Kč ročně (pozn. což odpovídá 48násobku průměrné mzdy). Od roku 2025 se tento strop snižuje na 1 676 052 Kč (36násobek průměrné mzdy). Příjemci vyšších mezd se dříve dostanou do vyšší daňové sazby, což znamená vyšší odvod pro podnikatele, manažery či vysoce kvalifikované zaměstnance.

4. Daň z příjmů právnických osob a neb „firmy si připlatí“: Od roku 2024 se zvýšila sazba daně z příjmu právnických osob (firem) z původních 19 % na 21 procent. Tato změna se promítne do daňových přiznání podávaných na jaře 2025 za zdaňovací období roku 2024.

5. DPH se dočkala rozsáhlé úpravy: Od 1. ledna 2025 začala platit rozsáhlá novelizace zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Zásadní změnou bude nutnost sledovat ne jeden, ale rovnou dva obraty! „Zatímco do 31.12.2024 se plátcem stávala osoba povinná k dani, která v tuzemsku překročí obrat 2 miliony Kč za dvanáct po sobě jedoucích měsíců, od 1. ledna 2025 je nutné sledovat také součet obratů v České republice a dalších členských státech Evropské unie. V tomto případě půjde o limit 100 tisíc euro, v přepočtu lehce nad 2,5 milionu korun,“ sděluje Petr Linx, daňový poradce a partner BDO. Současně v rámci sjednocení po celé EU půjde nově nikoliv o dvanáct po sobě jedoucích měsíců, ale o celý kalendářní rok, kdy se osoba povinná k dani stane plátcem DPH, se také změní. „Doposud platilo, že plátcem se stane od prvního dne druhého měsíce následujícího poté, co překročila limit obratu 2 miliony korun. Nově se nicméně stane plátcem například hned následující den po překročení druhého obratu z transakcí v tuzemsku (cca 2,5 mil. Kč),“ seznamuje Petr Linx. Daná situace např. umožňovala novému developerovi prodat první nemovitosti bez DPH, překročit limit obratu, nicméně stihnout prodat ještě další nemovitosti v mezidobí, než se plátcem daně skutečně stane. To již za nových podmínek nebude splnitelné.

Mezi další nejvýznamnější změny patří povinnost vrátit odpočet DPH v případě neuhrazeného závazku šest měsíců po splatnosti. Toto nové ustanovení se bude vztahovat na závazky vzniklé od 1.1.2025. Úplnou novinkou se stane tzv. režim pro malé podniky, vyplývající z evropské legislativy, takže bude harmonizovaný pro celou EU. „Režimu pro malé podniky bude moci dobrovolně využít například řemeslník ze Slovenska, který již nebude muset odvádět DPH v České republice jako doposud, ale dobrovolně se zapíše v registru pro malé podniky v jeho domovské zemi, na Slovensku. Pokud nepřekročí roční celoevropský obrat 100 tisíc euro, DPH tak nebude muset hradit,“ tvrdí Petr Linx.

6. Po třinácti letech se dohodářům s DPP a DPČ zvyšují limity: Počínaje lednem 2025 si pracující na dohodu budou moci vydělat více bez toho, aby z výdělku museli odvádět sociální a zdravotní pojištění. „Zaměstnaní na dohodu o provedení práce se dočkají zvýšení limitu pro placení pojistného. Limit již nebude fixní částkou, ale půjde o 25 % průměrné mzdy pro daný rok. Konkrétně pro rok 2025 tak půjde o limit 11 500 korun měsíčně,“ konstatuje Jan Tuček, daňový poradce a partner BDO. Doposud byl limit 10 000 korun, který platil celých 13 let. Jde tedy o zvýšení o 1 500 korun měsíčně. U dohod o provedení činnosti se pro rok 2025 výše limitu také mění. Nicméně zde již delší dobu funguje obdobný automatický mechanismus, podmínky jsou tak beze změn. „U dohod o provedení činnosti se v roce 2025 zvýší limit z dosavadních 4 000 korun na 4 500 Kč měsíčně,“ uvádí Jan Tuček.

7. Zrušuje se zaručená mzda a zavádí se nový mechanismus valorizace minimální mzdy: Jednou z nejvýznamnějších změn menší novely zákoníku práce, která v lednu 2025 začala účinkovat, je zrušení zaručené mzdy,“ uvádí Adam Hussein, advokátní koncipient z advokátní kanceláře BDO Legal. Ta doposud v osmi úrovních určovala minimální výdělky v privátním sektoru podle náročnosti práce. Od ledna je přitom minimální mzda jediným zákonným limitem pro odměňování. „Ve veřejném sektoru nahradí současný systém zaručené mzdy tzv. zaručený plat. Tento nový systém bude mít pouze čtyři úrovně, zohledňující kvalifikační náročnost pozic. Nejnižší úroveň zaručeného platu se bude rovnat minimální mzdě, zatímco nejvyšší dosáhne 1,6násobku této částky,“ dodává dále Adam Hussein. 

Mezi nejvýznamnější změny novely patří také zavedení automatického mechanismu valorizace minimální mzdy. Její výše bude odvozena z predikce průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství, násobené koeficientem stanoveným vládou na dvouleté období. „Tento mechanismus zajišťuje, že minimální mzda bude lépe reagovat na ekonomický vývoj,“ vysvětluje Adam Hussein. „Na druhé straně může náhlé zvýšení průměrné mzdy představovat výzvu pro menší firmy, které by mohly čelit neplánovanému růstu nákladů.

8. Prodlužuje se zkušební doba a naopak zkracuje výpovědní lhůta: Navrhovanou účinnost od 1. ledna 2025 má též hojně probíraná tzv. flexibilní novela zákoníku práce, nicméně její přijetí se pravděpodobně nestihne a účinkovat bude nakonec o něco později. „Novela má za cíl zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Zákoník práce je totiž často po právu považován za příliš rigidní, což přináší obtíže nejen zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům,“ uvozuje Adam Hussein.

Legislativní novela má prodloužit zkušební dobu pro běžné zaměstnance ze tří na čtyři měsíce a pro vedoucí pracovníky ze šesti na osm měsíců. Další změny se pak týkají změn u výpovědi a výpovědní doby. „Výpovědní doba bude začínat dnem doručení výpovědi, nikoli až od prvního dne následujícího měsíce. Při porušování povinností, nesplňování předpokladů či požadavků zaměstnavatele bude možné výpovědní dobu zkrátit na 1 měsíc,“ vyjmenovává Adam Hussein.

Zmíněná leg. novela dále umožňuje zaměstnancům během rodičovské dovolené přivydělávat si na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti u stejného zaměstnavatele, a to i stejným druhem práce, který vykonávají na základě pracovní smlouvy. Navrhuje se také, aby návrat na stejnou práci a pracoviště byl zaručen i zaměstnankyním a pracovníkům, kteří se vrátí z rodičovské dovolené do práce před dovršením 2 let věku dítěte. Práce na „lehkých“ brigádách má být nově umožněna mladistvým od 14 let, a to během letních prázdnin. Maximální pracovní doba má být 35 hodin týdně, s omezením na 7 hodin denně.

9. Zdravotní benefity čeká vítaná úprava: Mezi benefity jsou vnímané zaměstnanci  jako nejhodnotnější zejména ty z oblasti zdraví. A právě těch by se mohli v novém roce dočkat ve větší míře. „Z benefitů se nově vyčleňují ty zdravotní, které byly osvobozeny až do výše průměrné mzdy za zdaňovací období (pro rok 2025 pak limit 46 557 Kč). Pro ostatní benefity i nadále platí limitace osvobození až do výše poloviny průměrné mzdy (pro rok 2025 pak limit 23.278 Kč). Oba limity by se měly sledovat samostatně,“ vysvětluje a uzavírá Jiří Jandečka.

10.  Důchody: Od ledna 2025 dochází ke zvýšení všech typů důchodů, včetně řádného a předčasného starobního důchodu, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího. Zvýšení se bude skládat z 260 korun v základní složce důchodu a 0,6 procenta v procentní složce důchodu. Výchovné ve výši 503 korun na dítě (po valorizaci) se bude i nadále vyplácet penzistům s jedním nebo dvěma dětmi až do konce roku 2026. Po tomto datu by mělo být výchovné nahrazeno fiktivním nebo rodinným vyměřovacím základem. Pro penzisty se třemi a více dětmi však výchovné zůstane zachováno i po roce 2026. S účinností od ledna 2024 došlo ke zvýšení redukčních hranic, což povede k vyšším vypláceným dávkám. Toto zvýšení se ale dotkne především osob s vyššími příjmy, tedy těch, které mají měsíční hrubý příjem nad 41 tisíc korun.

Prameny a další doporučené zdroje:
https://ahs.cz/zalohy-pausalni-dane-v-prvnim-pasmu-v-roce-2024-vzrostou-o-1-218-kc-na-8-716-kc/; 
https://e-news.cz/dane/danove-novinky-pro-rok-2025/; 
https://forbes.cz/rok-2025-ocima-penezenky-prehled-zmen-ktere-ovlivni-finance-dane-i-duchody/;
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pristi-rok-vzrostou-odvody-zivnostniku-i-spotrebni-dan-z-tabaku-a-alkoholu/2614473; https://www.echo24.cz/a/H7f3j/zpravy-domov-prehled-dane-zmeny-2025-1-leden-na-co-pozor;
https://www.mesec.cz/clanky/dane-2025-ktere-novinky-ovlivni-osvc-zamestnance-a-firmy/?utm_source=newsletter-html-w&utm_medium=text&utm_campaign=2024-12-15; 
https://zpravy.kurzy.cz/795347-legislativni-zmeny-co-se-v-roce-2025-meni-pro-firmy-zamestnance-a-danove-poplatniky/.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výše uvedené literatury)