Vážení klienti, milí čtenáři, právní předpis by poprvé v historii ČR měl utnout tajnůstkaření o výši mezd. Pozměňovací návrh, který předložili k projednávané novele zákoníku práce poslanci z výboru pro sociální politiku, ukládá podnikům, aby neomezovali své zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře jejich mezd.
Ze zaměstnaneckých smluv by tak měla konečně zmizet ustanovení, která zakazují zaměstnancům o výši své odměny hovořit. To by mělo dle mínění odborníků nastartovat růst mezd v českých firmách směrem k západní úrovni.
Tři čtvrtiny českých obchodních korporací ukládají svým zaměstnancům, aby zachovávali mlčenlivost o výši svých mezd. Toto zjištění vyplývá ze zprávy veřejného ochránce práv.
Doložky s takovým omezením se objevují ve vnitřních předpisech podniků a nepředstavují exempci (výjimku) ani v pracovních smlouvách. U soudů jsou sice prakticky nevymahatelné, to ale neodrazuje zaměstnavatele od toho, aby mlčenlivost po zaměstnancích vyžadovali. „Někteří zaměstnavatelé si tímto způsobem chrání mzdovou politiku a brání možným konfliktům mezi zaměstnanci kvůli rozdílům v odměňování,“ vysvětluje zakladatelka advokátní kanceláře Sedlakova Legal Jana Sedláková. Mlčenlivost o mzdách pomáhá firmám v České republice udržovat relativně nižší mzdovou úroveň v porovnání se zahraničím. „Jde o ochranu konkurenční výhody – společnosti si chtějí udržet flexibilitu v odměňování a vyhnout se tlaku na srovnání mezd a platů,“ míní a uzavírá Sedláková.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Česká justice)