Vážení klienti a čtenáři, jak víte očekávaný termín 1. dubna 2025 pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob za rok 2024 se kvapem blíží. Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (ust. § 36 zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění platném pro daný rok – „dále jen ZDP“).
Na tomto místě lze ale vzpomenout tři jiné alternativy řešení.
1. variantou je samozřejmě logicky, že daňové přiznání si zpracujete sami, podáte a i úhradu daně provedete včas, a to do již jednou zmíněného data 1. dubna 2025, resp. elektronicky pak do čtvrtka 2. května 2025.
2. způsob představuje možnost využít správcem daně tolerovanou lhůtu 5 pracovních dnů po uplynutí termínu pro podání přiznání a úhrady daně z příjmů, tedy do 8. dubna 2025.
Po tuto dobu nebude ze strany správce daně s ohledem na zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, uplatněna žádná sankce. Fin. prostředky sice mají být správně na účtu finančního úřadu do konce lhůty pro podání daňového přiznání, avšak úrok z prodlení se počítá až od pátého pracovního dne prodlení.
Tato možnost je vhodná při problémech s podáním přiznání nebo úhradou daně v řádech hodin nebo jednotek dnů, jako jsou technické problémy či náhlé zdravotní problémy atd.
3. možností je podání žádosti o odklad daně, pakliže byste postupovali sami právě bez služeb daňového poradce. Nejdříve je totiž třeba požádat o odklad daňového přiznání místně příslušný finanční úřad a to do 1. dubna 2025. O tom, zda bude žádost kladně vyřízena, ale rozhoduje referent na FÚ! Finanční úřad však většinou odklad daňového přiznání povolí pouze ze závažných důvodů, tedy těch, které jste nemohli nijak ovlivnit ani očekávat. Většinou se jedná o Vaše závažné onemocnění v posledních dvou týdnech nebo záplavu či požár domu, a jestliže uvedete do žádosti např. důvod, že nestíháte, nečekejte, že bude Vaše podání kladně vyřízeno. Přinejmenším však dostanete alespoň určitý odklad daňového přiznání do data, než Vám přijde rozhodnutí finančního úřadu. V neposlední řadě pokud nedisponujete dostatečnými finančními prostředky na zaplacení daně, můžete „pro změnu“ podat žádost o posečkání daně nebo žádost o zaplacení ve splátkách. Vše samozřejmě musíte znovu řádně zdůvodnit.
4. cesta představuje nejspolehlivější řešení, pakliže si v časově náročném období v klidu nestihnete připravit veškeré podklady pro sestavení přiznání k dani z příjmu fyzických nebo právnických osob či si sami netroufáte podat daňové přiznání. Anebo pokud potřebujete odložit splatnost daně. Stačí oslovit buďto daňového poradce anebo využít služeb advokáta, který je zapsaný v seznamu advokátů vedeného Českou advokátní komorou. Termín pro podání přiznání k dani z příjmů a úhradu daně, jestliže jej zpracovává daňový poradce nebo advokát je do 1. července 2025.
Nicméně nelze zapomenout, že plná moc, která zmocňuje konkrétního daňového poradce či advokáta ke zpracování a podání přiznání k dani z příjmu, musí být doručena místně příslušnému správci daně již do 1. dubna 2025!
Stejně tak je nutné připomenout, že u fyzických osob se posouvá termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích na 1. srpna 2025 a platby do 8. srpna 2025. Ovšem je nutné v takovém případě informovat zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení, že přiznání k dani z příjmů zpracovává právě daňový poradce nebo advokát.
A jaké další výhody Vám všeobecně nabízí činnost daňového poradce? „Výhodou zpracování daňového přiznání daňovým poradcem je nejenom daňová optimalizace, protože daňový poradce uplatní všechny daňové slevy i odpočty a najde nejvýhodnější formy zdanění daných transakcí. Ovšem také skutečnost, že je ze zákona pojištěný k odpovědnosti z výkonu profese daňového poradce a za zpracované přiznání plně odpovídá,“ uzavírá Petr Smékal, ředitel společnosti A.H.S. – ekonomický servis, s.r.o.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu fin. správy)