Ošetřovné od 1. června 2018 jednoduše a přehledně
Od 1. 6. 2018 nabývá v České republice účinnosti tzv. dlouhodobé ošetřovné.
Co je jeho cílem? Ošetřovné má za úkol pokrýt výpadek příjmu, jestliže zaměstnanec potřebuje pečovat o nemocného člena rodiny. V nynější době lze zůstat doma tzv. „na paragraf“ max. devět dní. Výjimka – maximálně šestnáct kalendářních dní, platí pouze pro rodiče samoživitele pečující o dítě mladší šestnácti let, které nedokončilo povinnou školní docházku. Dlouhodobé ošetřovné ale především cílí na rodiny, které se bohužel potýkají se závažnějším onemocněním blízkých: Podpůrčí doba dělá až devadesát kalendářních dní. (Zdroj a více na: https://www.penize.cz/duchody-a-davky/335887-dlouhodobe-osetrovne-startuje-v-cervnu-kdo-muze-zadat-a-kolik-dela).
Kdo je ošetřovanou osobou? Ošetřovaná osoba je takovou osobou, u níž muselo dojít tak k závažnému zhoršení jejího zdravotního stavu, jenž vyžadoval nejméně 7denní hospitalizaci v nemocnici, a v den propuštění bude lékařsky potvrzeno, že nutnost celodenní péče bude trvat nejméně dalších 30 dnů.
Kdo se může o zajištění péče postarat? „Pojištěnec musí být:
a) Manželem (manželkou) ošetřované osoby nebo registrovaným partnerem (registrovanou partnerkou) ošetřované osoby,
b) příbuzným v linii přímé s ošetřovanou osobou nebo je její sourozenec, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta nebo strýc,
c) manželem (manželkou), registrovaným partnerem (registrovanou partnerkou) nebo druhem (družkou) fyzické osoby uvedené v písmenu b), nebo
d) druhem (družkou) ošetřované osoby nebo jinou fyzickou osobou žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti.
Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) podle uvedeného písm. c), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s fyzickou osobou uvedenou v písm. b) shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče. Uplatňuje-li nárok na dlouhodobé ošetřovné druh (družka) nebo jiná fyzická osoba žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti podle uvedeného písm. d), je další podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné, že tento pojištěnec má s ošetřovanou osobou shodné místo trvalého pobytu, a jde-li o cizince, shodné místo hlášeného pobytu v České republice nebo obdobného pobytu v cizině, a to po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku potřeby dlouhodobé péče nebo dni prvního převzetí této péče“ (Zdroj a více na: http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/dlouhodobe-osetrovne.htm).
Podmínky, které musí splňovat tyto osoby (viz výše): Každý z výše uvedených „příbuzných“ ovšem musí naplňovat podmínku dostatečně dlouhé účasti na nemocenském pojištění, to jest odpracovat min. devadesát dní za poslední čtyři měsíce. Nemocenské pojištění je jednou ze složek sociálního pojištění, které za každého zaměstnance odvádí zaměstnavatel. De praxe je tedy potřeba být alespoň tři měsíce zaměstnaný. Počítá se jen klasický pracovní poměr, resp. pracovně-právní vztah. Kdo pracuje na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti nemá na dávku právní nárok. Dlouhodobé ošetřovné lze, na rozdíl od krátkodobé dávky, čerpat i jako OSVČ. Podmínkou je opět účast na nemocenském pojištění – osoba samostatně výdělečně činná si ho platí fakultativně min. devadesát dní před počátkem čerpání dávky.
Kolik ošetřovné činí? Jednoduše řečeno je výše dávky 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Ošetřovné si pak můžete prakticky spočítat na tomto místě: https://www.penize.cz/kalkulacky/osetrovne.
V Praze dne 1. 6. 2018
Mgr. Petr Jezdinský, právník