Dovolená bez nervů a starostí

16. 7. 2018

Dovolená bez nervů a starostí, aneb čerpání a zrušení dovolené v kostce

Vážení klienti, milí čtenáři, dovolené jsou v plném proudu, a tentokrát se proto v dnešní aktualitě úzce zaměříme na čerpání a zrušení dovolené. O převádění nevyčerpaných dovolených, resp. výpočtu dovolené jsme vás přitom již informovali na: http://www.ahs.cz/informacni-panel/26.

A. Čerpání dovolené: Rozhodnutí o termínu dovolené záleží ve většině případů na zaměstnavateli. V současné době je již v celé řadě firem běžné či typické, že zaměstnanci sami podávají návrh termínu dovolené nadřízenému (zaměstnavateli) dle svých preferencí. Zaměstnavatel pak takovou dovolenou může, ale také nemusí schválit. V případě, že s ní ale souhlasí, měl by ji dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“), ve znění pozdějších předpisů, písemně potvrdit. Toto písemné určení dovolené totiž může být zásadní při řešení možných (budoucích) sporů a taktéž při jejím zrušení ze strany zaměstnavatele. Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné delce čerpání, měla by dle ZP alespoň jedna část dovolené činit nejméně dva týdny v celku. Ačkoliv ZP upřednostňuje čerpání dovolené pokud možno v celku nebo alespoň v délce dvou týdnů v celku, nic nebrání zaměstnanci čerpat dovolenou i v kratších časových úsecích.

B. Zrušení dovolené: Zaměstnavatel může podle ZP přistoupit ke zrušení dovolené či z ní zaměstnance odvolat. Avšak zaměstnanec může v takovém případě uplatnit právní nárok na kompenzaci. Právo zrušit dovolenou či z ní zaměstnance odvolat má zaměstnavatel ex lege (ze zákona). ZP ale nevyjmenovává konkrétní důvody, pro které by měl být zaměstnanec z dovolené odvolán, nebo okolnosti, za kterých by mělo dojít ke změně určené doby čerpání dovolené. Dá se proto konstatovat, že se má jednat o závažné provozní důvody, které není možné vyřešit jiným vhodným způsobem. Jde tedy o výjimečné právo, které je proti zneužití ze strany zaměstnavatele chráněno tím, že zaměstnavatel musí uhradit finanční náklady, které tím pracovníkovi bez jeho zavinění vznikly. Na tomto místě je právě důležité, aby měl zaměstnanec dovolenou předem řádně určenou k čerpání. Jestliže by totiž musel rušit zaplacený zájezd, jenž si objednal bez toho, aniž by měl dovolenou písemně schválenou – např. jen jím samotným napsanou v rozpisu dovolených, nevzniká mu nárok na kompenzaci. Pakliže by se stalo, že zaměstnanec není během dovolené k zastižení, nemusí se obávat postihu. Ze strany zaměstnavatele mu za to nesmějí být uloženy žádné sankce (s využitím: Ondráčková, Kamila. Jak dát práci vale bez starosto. Deník E15-příloha finexpert. Č. 2 631, úterý dne 26. 6. 2018. s. 13.).

V Praze dne 13. července 2018

Mgr. Petr Jezdinský, právník