Nová směrnice EU stanovuje minimální pravidla rodičovské a otcovské dovolené.

21. 8. 2019

Nová směrnice EU stanovuje minimální pravidla rodičovské a otcovské dovolené.

1. Úvod: Vážení čtenáři, nová právní úprava, která reaguje na společenské změny a poptávku by měla umožnit tatínkům zapojit se intenzivněji do rodinného života a maminkám dřívější návrat do práce.

2. Meritum nové směrnice: Nová evropská legislativa ukládá členským státům přijmout právní normy, jejichž součástí by měla být minimálně tato, členskými státy však rozšiřitelná, práva:

A. Právo na minimálně deset pracovních dnů otcovské dovolené v období po narození dítěte, která by měla být placená minimálně na úrovni nemocenské, pro otce nebo – pakliže to vnitrostátní legislativa dané země umožňuje – rovnocenné druhé rodiče.

Česká republika přitom otcovskou dovolenou zavedla loni v únoru. Otcové si mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní placeného volna, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Letos tak obdrží nejvýš 9.352 korun. Do tří let by se tak otcovská měla prodloužit na deset proplácených pracovních dnů. Otec by měl dostat podle směrnice minimálně tolik, kolik se hradí při nemoci. V tuzemsku v prvním měsíci náhrada mzdy a nemocenská činí 60 procent základu příjmu. Podle doporučení by ale otcovská měla být stejná jako mateřská, tedy dál 70 procent základu příjmu.

B. Právo na dva měsíce nepřenosné placené rodičovské dovolené, které by mělo rodinám vytvořit vhodné podmínky pro vyváženější rozdělení péče o potomka.

C. Právo na přiměřenou výši příspěvku během minimální nepřenosné doby rodičovské dovolené, která by měla brát v úvahu ztrátu příjmu domácnosti a umožnit jejímu lépe placenému členu, kterým je často muž, její reálné využití.

D. Právo na pět dní pečovatelské dovolené ročně pro zaměstnance poskytující osobní péči rodinnému příslušníku nebo osobě žijící ve společné domácnosti, která ji potřebuje z vážného zdravotního nebo s věkem souvisejícího důvodu.

E. Členské státy, které už zaručují platbu nebo příspěvek ve výši nejméně 65 procent čisté mzdy pracovníka, po dobu nejméně 6 měsíců rodičovské dovolené pro každého z rodičů, mohou systém zachovat v nezměněné podobě.

F. Flexibilní organizace práce: Pracující rodiče a pečovatelé by měli mít taktéž právo požádat zaměstnavatele o úpravu rozvržení svého pracovního času, včetně, pakliže je to možné, využívání home office či pružné pracovní doby. Zaměstnavatelé by při posuzování žádostí o uzpůsobené uspořádání pracovní doby měli podle europoslanců zohledňovat vyjma vlastních zdrojů a provozních kapacit i potřeby rodičů dětí se zdravotním postižením nebo dlouhodobou nemocí či potřeby osamělých rodičů.

3. Závěr: Jestliže mají členské země lepší podmínky, mohou si je ponechat. Mohou ale také přijmout lepší pravidla, než stanovuje směrnice. Ta představuje pouze unijní minimální standard. Týká se zaměstnanců, lidí na dohodu i agenturních pracovníků. Předmětný právní předpis teď v létě vyšel v unijním úředním věstníku a státy mají povinnost pravidla do 2. srpna 2022 zavést.

4. Zdroje a další doporučená literatura:

http://www.europarl.europa.eu/news/cs/press-room/20190402IPR34670/poslanci-schvalili-opatreni-pro-sladeni-pracovniho-a-rodinneho-zivota,

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/otcovska-se-ma-do-tri-let-prodlouzit-na-10-dni-podle-smernice-eu/1787034,

https://advokatnidenik.cz/2019/08/14/smernice-eu-stanovuje-minimalni-pravidla-otcovske-a-rodicovske/

 

V Praze dne 21. srpna 2019

Mgr. Petr Jezdinský, právník