Automobil v podnikání část 4.
Vážení klienti a obchodní partneři, dnešní pojednání věnujeme silniční dani, kterou je nutné zaplatit do 31. 1. 2019.
A. Co je silniční daň? Jedná se o přímou daň, resp. o daň přímou majetkovou, která je upravena v zákoně č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o silniční dani“).
B. Co je předmětem silniční daně? Předmětem silniční daně jsou motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrovaná a provozovaná na území České republiky, jestliže jsou využívána v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatně výdělečnou činností. Nákladní automobily a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 t (tuny) registrované v České republice patří do předmětu silniční daně vždy, a to nezávisle na tom, zda slouží k podnikání (viz bod C).
C. Osvobození od daně: Naopak od daně jsou např. osvobozena vozidla s hybridním pohonem, elektrovozidla, vozidla na stlačený zemní plyn, zkapalněný ropný plyn, vozidla diplomatických misí, ozbrojených sil, civilní obrany, dobrovolných hasičů atd. Kompletní taxativní výčet vozidel osvobozených od silniční daně nalezneme v ustanovení § 3 zákona o silniční dani.
D. Kdo je poplatníkem daně? Poplatníkem daně je fyzická či právnická osoba, jež provozuje vozidlo registrované v ČR a je zapsána v technickém průkazu vozidla. Poplatníkem daně může být rovněž zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití jeho osobního automobilu při výkonu zaměstnání, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. Jestliže existuje u jednoho vozidla poplatníků více, hradí daň společně a nerozdílně. Směrodatná pro platbu daně je skutečnost, jestli vozidlo patří do předmětu daně. Teprve posléze se zjišťuje, kdo má daň zaplatit. Může se tak klidně přihodit, že jiná osoba vozidlo používá a jiná osoba je za toto vozidlo poplatníkem silniční daně.
E. Jak se silniční daň počítá? Základ daně vychází ze zdvihového objemu motoru v cm3 u osobních automobilů. Konkrétní sazby daně např. u nákladních automobilů pak obsahuje ustanovení § 6 zákona o silniční dani. Kalkulačku výpočtu silniční daně naleznete na: https://www.penize.cz/kalkulacky/silnicni-dan-vypocet.
F. Sazba daně: Sazbu daně ale některé aspekty snižují. Výslednou daň ovlivňuje i věk vozidla. Pakliže od první registrace neuběhlo devět let, sazba daně se sníží o:
- o 48 procent po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace,
- o 40 procent po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a
- o 25 procent po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců.
Sazba daně ale může i vzrůst, a to o 25 procet, pakliže se jedná o vozidlo registrovaná poprvé v tuzemsku nebo zahraničí do 31. 12. 1989. Daň se platí za každý kalendářní měsíc, ve kterém se vozidlo řadilo do předmětu daně. Jestliže je poplatníkem daně zaměstnavatel, který svému zaměstnanci vyplácí cestovní náhrady za použití jeho osobního automobilu, lze použít jednotnou sazbu 25 Kč/den. V takovém případě již ale zaměstnavatel nemůže na vozidlo uplatnit žádné další daňové úlevy.
G. Dokdy se musí podat daňové příznání a dokdy je zákonná povinnost daň doplatit? Do 31. 1. 2019 musí podnikatelé nejen podat přiznání k dani silniční za rok 2018, nýbrž daň též doplatit. Nicméně ale existuje možnost se „beztrestně“ opozdit. Penále totiž začne nabíhat až od 5. pracovního dne. Úrok se nepředepíše, jestliže jeho výše nepřekročí 200 Korun.
H. Zálohy u silniční daně: Zálohy na silniční daň se odvádějí čtyřikrát za rok, v roce 2019 pak konkrétně:
- Za leden, únor a březen do 15. dubna,
- za duben, květen a červen do 15. července,
- za červenec, srpen a září do 15. října,
- za říjen a listopad do 16. prosince.
Za prosinec se zálohy neodvádějí, nedoplatek za poslední měsíc roku se hradí do 31. ledna. Stejné termíny platí i pro registraci k silniční dani. Podnikatel ale klidně může celou roční zálohu zaplatit jednorázově již v první platbě.
V Praze dne 11. ledna 2019
Mgr. Petr Jezdinský, právník