Zaměstnavatelé musí podle nejnovějšího rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie evidovat pracovní dobu zaměstnanců.
1. Úvod: Vážení klienti a obchodní partneři, všichni zaměstnavatelé v EU budou muset přesně zaznamenávat dobu, po kterou jsou jejich pracovníci v práci. Rozsudek Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku je totiž právně závazný pro všechny státy „osmadvacítky“.
2. Meritum kauzy: Zmíněný soud se zabýval pří mezi španělskou odborovou organizací Federación de Comisiones Obreras a tamní pobočkou německé Deutsche Bank. Španělští odboráři požadovali, aby jmenovaná německá obchodní banka musela zavést systém evidence doby odpracované jejími zaměstnanci každý den. Deutsche Bank tvrdila, že podle španělských zákonů musejí zaměstnavatelé zaznamenávat jen přesčasy a na konci každého měsíce zaměstnance a odbory informovat o počtu hodin odpracovaných přesčas. Vyšší španělský soud předal věc k posouzení soudcům do Lucemburku a informoval je o tom, že 53,7 procenta práce odvedené přesčas nebylo ve Španělsku evidováno a že právní předpisy země nejsou schopny zajistit povinnosti, jaké mají zaměstnavatelé na základě evropských pravidel o pracovní době a o ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců (zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/soudni-dvur-eu-firmy-musi-evidovat-pracovni-dobu-zamestnancu/1755970).
3. Podstata předmětného judikátu: Unijní soud v rozsudku „vzkázal“ členským státům Evropské unie, že „musí uložit zaměstnavatelům, aby zavedli objektivní, spolehlivý a přístupný systém umožňující měřit délku denní pracovní doby u každého zaměstnance“. Soud EU poznamenal, že pokud takový systém ve firmách chybí, není možné „objektivně a spolehlivě“ určit, kolik hodin má zaměstnanec odpracovaných v rámci běžné pracovní doby a kolik během přesčasů. Pro pracovníka je tak „velmi komplikované, ne-li nemožné“, aby prosazovali svoje práva. Podle agentury AP soudní verdikt zkritizovala největší německá zaměstnavatelská asociace BDA. „My zaměstnavatelé jsme proti univerzálnímu zavádění píchaček v 21. století,“ konstatovala BDA (zdroj: https://www.pravniprostor.cz/aktuality/aktuality/soudni-dvur-eu-firmy-musi-evidovat-pracovni-dobu-zamestnancu).
4. Judikát samozřejmě ovlivní i tzv. home office (práci z domova): Kontrola odpracované doby může doznat podstatní změny a s ní i odměňování zaměstnanců. Především pak u těch občanů, kteří pracují mimo sídlo firmy – např. na cestách nebo z domova (homeworking). Tento rozsudek zaměstnavatelům totiž nařizuje přesnou evidenci pracovní doby bez ohledu na to, kde a kdy zaměstnanec práci vykonává. Mohlo by se to týkat např. situace, kdy pracovník musí o víkendu z domova reagovat na e-mail od svého nadřízeného v soukromé firmě (zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-66571690-pichacky-budou-i-na-praci-doma-firmy-musi-presne-evidovat-pracovni-dobu-rozhodl-soud-eu-nemci-mluvi-o-policku-do-tvare).
V Praze dne 17. května 2019
Mgr. Petr Jezdinský, právník