Ve veřejné sektoru by platy měly vzrůst nejméně o 3, 5 pct.
Vážení čtenáři, v jednáních o platech ve veřejné sféře pro příští rok bude vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prosazovat zvýšení nejméně o 3,5 procenta.
Reálné platy nemohou klesnout, uvedl na tiskové konferenci v Lidovém domě s odkazem na inflaci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí ČTK řekla, že jednání povede právě Hamáček, 31. srpna se podle ní nad platy sejdou představitelé vlády s odbory.
Hamáček bude z pozice ministra vnitra prosazovat i růst platů policistů a hasičů. Odboroví předáci koncem června pohrozili případnými nátlakovými akcemi, pokud by se platy od ledna nezvedly aspoň o inflaci.
Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo v prvním kvartálu pro stát a veřejný sektor 699.400 zaměstnanců.
„Startovací pozice jsou nějaká 3,5 procenta. Nedovedu si představit, že jim poděkujeme a snížíme platy,“ uvedl Hamáček potom, co policistům, hasičům i úředníkům poděkoval za nasazení v době epidemie covidu-19.
Předáci odborových centrál již dřív řekli, že s přesnými požadavky na růst platů vyčkají na srpnovou predikci vývoje ekonomiky. Ministerstvo financí ji uveřejnilo dnes. Podle ní by inflace příští rok mohla činit právě 3,5 procenta. Suma na mzdy a platy by se mohla zvednout o 3,9 procenta. Minulá predikce počítala pro rok 2022 s inflací 2,3 procenta a růstem sumy na výdělky také o 2,3 procenta.
„Po ročním zmrazení platů je na místě odměnit zaměstnance veřejného sektoru, díky kterým podnikatelská sféra, ale i občané ekonomicky lépe zvládli koronavirovou dobu,“ reagoval na twitteru předák úřednických odborů Pavel Bednář.
Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek před nedávnem řekl, že pro zdravotníky bude tato druhá největší centrála požadovat přidání aspoň o deset procent.
Podle informačního systému o výdělku polovina lidí ve veřejné sféře měla v prvním čtvrtletí víc než 36.996 korun. Meziročně je to o čtyři procenta víc. V privátním sektoru byl medián o 4.245 korun nižší. Průměrný plat se od loňského jara ve veřejné sféře zvedl o 5,2 procenta, dosahoval v prvním kvartále 39.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla o 931 korun nižší, meziročně rostla o 4,9 procenta.
U výdajů ministerstva vnitra pro příští rok se Hamáček s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) „blíží shodě“, sdělil. „Pokud vyřešíme platy, budeme víceméně spokojeni,“ uzavřel.
V Praze dne 25. srpna 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)