V roce 2020 začalo podnikat nejméně lidí za poslední čtyři roky.
Vážení klienti, toto zjištění vyplývá z analýzy dat, kterou provedla společnost CRIF.
Nejvíce fyzických osob začalo se svým podnikáním, jako v předchozích letech, v lednu, kdy jim bylo vydáno 6 611 podnikatelských oprávnění. Nejméně naopak tradičně v prosinci, kdy začalo podnikat pouze 3 283 občanů.
Zajímavý byl v uplynulém roce vývoj počtu přerušených a ukončených živností. Počet přerušených živností byl o desetinu vyšší než v roce 2019 a dokonce o pětinu vyšší než v roce 2018. Počet ukončených živností byl naopak o čtvrtinu nižší než v roce 2019 a nejnižší minimálně od roku 2010.
„Uplynulý rok byl pro řadu lidí rokem výrazné ekonomické nejistoty a ten letošní bude v mnoha ohledech obdobný. Podnikatelé si tak pravděpodobně nechávají otevřená pomyslná zadní vrátka, aby případně živnostenské oprávnění zase mohli využívat. Proto raději volí přerušení živností namísto jejich ukončení,“ konstatuje Věra Kameníčková.
Nejvíce občanů s podnikáním skončilo v lednu (4 816), nejméně naopak v prosinci (1 715), což je poměrně neobvyklé. „Prosinec bývá tradičně měsícem s největším počtem ukončených živností. Proč je tomu naopak, není zcela jasné,“ říká Věra Kameníčková s tím, že může jít o kombinaci už zmíněné opatrnosti a nouzového stavu.
Nejvíce živností podnikatelé přerušili tradičně v lednu (19 961) a potom v září (10 117), kdy podnikatelům skončilo přechodné období, během kterého nemuseli platit odvody na sociální a zdravotní pojištění. „Právě v srpnu a v září jsme proto u přerušených živností zaznamenali nejvyšší nárůst oproti loňskému roku. V srpnu 2020 bylo přerušeno o 50 % více živností než o rok dříve a v září dokonce o 60 % více,“ upozorňuje Věra Kameníčková.
V uplynulém roce ukončilo nebo přerušilo svoji živnost celkem 13 pct podnikatelů. Mezi jednotlivými obory však panovaly výrazné rozdíly. V rámci hlavních oborů s podnikáním trvale nebo dočasně skončilo nejvíce aktivních podnikatelů v administrativních činnostech, kde šlo o celou pětinu (20 %). „Pod administrativní činnosti spadají např. cestovní agentury a kanceláře nebo agentury zprostředkující zaměstnání, tedy obory, které patřily v uplynulém roce k těm nejvíce zasaženým,“ vysvětluje Věra Kameníčková s tím, že v administrativních činnostech oproti jiným odvětvím podniká poměrně málo lidí, proto se problémy v některém z podoborů promítnou do celé kategorie výrazněji než jinde.
V Praze dne 2. února 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím CRIF a ČTK)