Shoda na formě zvýšení nemocenské má být do konce týdne.

5. 2. 2021

Shoda na formě zvýšení nemocenské má být do konce týdne.

Vážení čtenáři, na podobě případného zvýšení nemocenské, které by mělo lidi motivovat k testování a trasování, se do konce týdne shodne tripartitní skupina.

Vláda má návrh projednat příští pondělí. Žurnalistům to po jednání tripartity řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Tripartita debatovala o bonusu 250 či 500 korun denně pro lidi v karanténě či o dočasném navýšení nemocenské pro všechny ze 60 na 90 procent redukovaného průměrného výdělku. Odbory jsou pro dočasný růst nemocenské, zaměstnavatelé s modely nesouhlasí. „Dohodli jsme se, že se pracovně na nějaké verzi shodneme. Návrh bude předložen vládě příští týden,“ řekla Maláčová. Někteří národohospodáři, experti na sociální problematiku i odbory poukazují na to, že kvůli propadu příjmu se lidé nechtějí nechat testovat, aby případně s potvrzeným covidem nemuseli do izolace. Lidé s pozitivním testem zase nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Testování a trasování vidí experti jako cestu z plošných uzávěr, než skončí očkování.

V nemoci i karanténě dostává zaměstnanec 60 pct redukovaného průměrného výdělku. V prvních 14 dnech mu tuto náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala za první letošní měsíc k 24. lednu 61.800 karanténních e-neschopenek. Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v ČR za tu dobu 207.900 nakažených s potvrzeným koronavirem. První návrh počítá pro lidi v karanténě s příspěvkem 250 korun za den. Pracovníci s měně než polovičním úvazkem a zaměstnanci i na dohodu by dostávali 125 korun. Bonus by jim vyplácel zaměstnavatel, a to nejvýš po deset dnů. O výdaje by si pak snížil sociální odvody. Podle druhé varianty by příspěvek činil 500 korun za den. Podle názoru Maláčové by byl stanoven strop, aby lidé s nižším výdělkem na nemocenské nedostali víc, než když chodí do práce. Třetí verze zahrnuje dočasné zvýšení nemocenské na 90 procent základu výdělku pro všechny. Týkalo by se to lidí v karanténě i všech nemocných v pracovní neschopnosti, nejen pacientů s covidem.

 

V Praze dne 5. února 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)