Senát souhlasil se zvýšením daňové slevy na poplatníka.
Vážení čtenáři, senátoři včera jednali o daňovém balíčku pro rok 2021.
Daňovou revolucí je podle mínění Ministerstva financí daňový balíček na příští rok, který včera v upraveném znění vrátili senátoři do Poslanecké sněmovny. Přináší totiž významné snížení daňového zatížení cca 4,3 milionu zaměstnancům díky zrušení tzv. superhrubé mzdy a zavedení sazby 15 % ze mzdy hrubé. Zaměstnanci díky tomu od ledna 2021 odvedou na dani z příjmů o čtvrtinu méně. Zvýšená sazba 23 % dále de facto nahradí stávající solidární přirážku. Vztahovat se bude na příjmy nad 4násobek průměrné hrubé mzdy, což pro příští rok odpovídá výši 141 764 Kč. Do této výše bude zaměstnanec danit své příjmy 15% sazbou.
„Jedná se o revoluční snížení daní a lidem zůstanou v peněženkách tisíce korun měsíčně navíc. Jsem přesvědčena, že právě v krizi je k tomu správná doba. Že občané finanční prostředky dají do spotřeby, nebo je investují, a přispějí tak k rychlejšímu zotavení naší ekonomiky,“ konstatuje ministryně financí Alena Schillerová.
Nejen zaměstnanci si navíc od příštího roku polepší o 3 000 Kč, resp. o 6 000 Kč díky zvýšení základní slevy na poplatníka. Senátoři stanovili výši slevy na 27 840 Kč v roce 2021 a 30 840 Kč v roce 2022. Původní poslanecký návrh přitom navyšoval slevu na poplatníka na částku cca 34 100 Kč odpovídající průměrné hrubé mzdě.
Daňový balíček ale není jen o snižování daně z příjmů. Zaměstnavatelům totiž od ledna nabídne daňově zvýhodněný stravenkový paušál jako jednoduchou a levnou alternativu ke stravenkám. Obcím zase dává novou pravomoc zvyšovat místní koeficient daně z nemovitých věcí např. v průmyslových oblastech a vybrat tím více peněz do svých rozpočtů. V dani z nemovitých věcí tak bude obcím umožněno např. upravit daň místním koeficientem (dosud 1, 2, 3, 4 nebo 5) odstupňovaným po jedné desetině (např. tak bude moci být určen ve výši 2, 8) – tato změna se ovšem v aplikační praxi může projevit až v daňové povinnosti roku 2022.
Ministerstvo financí k balíčku v průběhu legislativního procesu také načetlo několik dalších opatření na podporu investiční aktivity a rychlejší obnovy českého národního hospodářství. Jedná se především o zrušení odpisů u nehmotného majetku, zvýšení hranice pro povinné odpisování ze 40 na 80 tisíc Kč a zavedení mimořádných zrychlených odpisů u hmotného majetku pořízeného v letech 2020 a 2021. Snížení sazby spotřební daně z nafty o 1 Kč na litr má pak dále podpořit nejen dopravce, nýbrž celý český průmysl.
V Praze dne 11. prosince 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ministerstva financí a renomované daňové kanceláře manželů Běhounkových)