Růst mezd v letošním roce zpomaluje.
1. Úvod: Vážení obchodní partneři, největší meziroční přírůstky zaznamenaly nejnižší pozice, a to napříč obory. Toto zjištění vyplývá z výsledků výzkumu, mapujícího aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v osmi oborech a 13 regionech ČR, který na TK uveřejnila personální agentura Grafton Recruitment.
2. Tempo růstu průměrné mzdy: „V posledních třech letech se tempo růstu průměrné mzdy zvýšilo ze 4,2 procenta v roce 2016, na 7,0 procenta v roce 2017, resp. 8,1 procenta v roce 2018. Pro rok 2019 očekáváme změnu trendu, avšak stále půjde o výrazný nárůst v rozmezí sedmi až osmi procent,“ konstatoval obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek.
3. Zpomalení růstu ekonomiky: Letošní rok se nese ve znamení očekávaného zpomalení růstu národního hospodářství, které je způsobeno především vyčerpaným trhem práce a předpokládaným poklesem českého exportu na klíčové zahraniční trhy.
V příštím roce to může negativně ovlivnit dlouhodobé plány českých podnikatelských subjektů. Někteří zaměstnavatelé už dokonce začínají hovořit o možnosti budoucího snižování výroby a s tím souvisejícím propouštěním. Spolu s pokračující automatizací a digitalizací to přispěje ke zmírnění přetlaku na pracovním trhu, což se projeví i snížením tlaku na růst mezd.
4. Některým oborům se nedostává zaměstnancům: Nejvíce zaměstnavatelům chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice a dále v technických oborech a informačních technologiích. Velmi komplikovanou situaci na českém trhu práce řeší firmy zejména náborem zaměstnanců ze zahraničí. Jde přitom nejen o pracovníky z členských států EU, ale i ze zemí mimo unii, např. z Ukrajiny, Srbska či Filipín.
Poptávka po zaměstnancích z ciziny bude pokračovat i v roce 2020. Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekáváme však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, hlavně v IT. Dlouhodobý nedostatek kandidátů se zaměřením na informační technologie trvá i letos. Trh bankovnictví a finančních služeb se nejvíce potýká s nedostatkem kandidátů, kteří by byli k dispozici de facto ihned. Téměř všichni uchazeči jsou totiž v době hledání nové pracovní příležitosti stále zaměstnaní a nastoupit do nové práce mohou až po uplynutí dvou- až tříměsíční výpovědní lhůty. V souvislosti s dynamikou pracovního trhu roste logicky i poptávka po lidech z odvětví, jako je personalistika a právo, a hlad existuje i po administrativních pracovnících.
V Praze dne 9. října 2019
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a BUSINESSINFO.CZ)