Rodinné podnikání v České republice se už konečně dočkalo své definice.

20. 7. 2019

Rodinné podnikání v České republice se už konečně dočkalo své definice.

1. Úvod: Vážení klienti, rodinné firmy je nutné považovat z národohospodářského hlediska za významný prvek ekonomiky. Doposud i v ČR chyběla právní regulace, která by jasně definovala rodinné podnikání jako takové.

Avšak to se změnilo v půlce letošního května, kdy česká vláda svým usnesením definici rodinného podniku vymezila. Česká republika se tak tímto krokem zařadila mezi státy, které mají vnitrostátně upraveno rodinné podnikání.

2. Legislativní a ekonomický význam definice rodinného podnikání či rodinného podniku: I českým rodinným firmám se tak pro futuro (do budoucna) otevřela cesta pro větší podporu, ať se již jedná o získávání dotací nebo např. zaměstnávání rodinných příslušníků. Díky definici bude taktéž možné vypsat strukturální výzvy nebo programy, pobídky, resp. zavést daňové úlevy.

3. Definice rodinného podnikání: „Rodinným podnikem je rodinná obchodní korporace nebo rodinná živnost.“

A. Rodinnou obchodní korporací: „Je obchodní korporace, ve které je nadpoloviční počet společníků tvořen členy jedné rodiny a alespoň jeden člen této rodiny je jejím statutárním orgánem nebo ve které členové jedné rodiny přímo nebo nepřímo vykonávají většinu hlasovacích práv a alespoň jeden člen této rodiny je členem statutárního orgánu této obchodní korporace. Za rodinnou obchodní korporaci se považuje také obchodní korporace, ve které většinu hlasovacích práv vykonává ve prospěch jedné rodiny fundace nebo svěřenský správce svěřenského fondu, jestliže je současně alespoň jeden člen této rodiny členem statutárního orgánu fundace nebo svěřenský správce svěřenského fondu.“

B. Rodinná živnost: „Je podnikání, na kterém se svou prací nebo majetkem podílejí nejméně dva členové jedné rodiny a nejméně jeden z členů této rodiny je držitelem živnostenského nebo jiného obdobného oprávnění nebo je oprávněn k podnikání z jiného důvodu.“

C. Za členy jedné rodiny: „Se pro účely rodinného podniku považují společně pracující manželé nebo partneři nebo alespoň s jedním z manželů nebo partnerů i jejich příbuzní až do třetího stupně osoby s manžely nebo partnery sešvagřené až do druhého stupně, dále osoby příbuzné v přímé linii nebo sourozenci. Je-li mezi nimi osoba, která není plně svéprávná, zastupuje ji při hlasování zákonný zástupce, pokud je nezletilá, zastupuje ji opatrovník.“

4. Zdroje a doporučená literatura: Vážení obchodní partneři, níže poukazujeme nejen na zdroje, ze kterých jsme v této aktualitě čerpali, nýbrž i na další odbornou internetovou literaturu, ve které se můžete setkat s problematikou rodinné firmy či rodinného podnikání:

https://advokatnidenik.cz/2019/06/28/zadna-ze-zemi-eu-zatim-nema-komplexni-upravu-rodinneho-podnikani/,

https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/deloitte-private/articles/next-generation-family-business-exploring-business-ecosystems.html,

https://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/rodinne-podnikani-ma-konecne-svoji-oficialni-defin/,

https://www.novinky.cz/domaci/504717-vlada-schvalila-definici-rodinneho-podnikani-firmam-se-oteviraji-moznosti-vetsi-podpory.html,

https://archiv.ihned.cz/c1-66570780-rodinnym-firmam-se-usnadni-cesta-k-dotacim-ci-ulevam,

https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/ceska-republika-definovala-co-je-rodinne-podnikani-121083.html.

 

V Praze dne 20. července 2019

Mgr. Petr Jezdinský, právník