Přibývá lidí s delším ošetřovatelským volnem.
Milí klienti, v ČR přibývá lidí, kteří si berou dlouhodobější ošetřovatelské volno, aby se mohli starat o své blízké.
Letos v prvním pololetí toto ošetřovné, které se platí z nemocenského pojištění, mělo přes 6 900 žen a mužů. V meziroční komparaci jich tak bylo zhruba o 900 víc.
V porovnání s předloňským rokem je pak počet vyšší zhruba o 1 800. Toto zjištění vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která dávku na ošetřování vyplácí. Podle expertů se stárnutím společnosti potřeba péče dál poroste.
Dlouhodobé ošetřovatelské volno se v České republice zavedlo od června 2018. Trvat může až tři měsíce. Mohou ho získat zaměstnanci i živnostníci, kteří si platili nemocenské pojištění. Z něj pak mohou pobírat 60 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Toto ošetřovné je možné mít na péči o člověka, který strávil alespoň týden v nemocnici a podle lékařů potřebuje ještě aspoň měsíc celodenní opatrování. Týká se to třeba lidí po vážných úrazech, po mozkové příhodě, operacích či s rakovinou a jinou těžkou nemocí.
Volno si může vzít manželka či manžel, registrovaný partner či partnerka, potomci, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc. O nemocného může pečovat i protějšek těchto příbuzných, pokud bydlí s pacientem ve stejné domácnosti. Pečující se mohou střídat. Tzv. dohodáři nemají na tuto dávku právní nárok.
Většina koalic, stran a hnutí, které mají šanci se dostat po volbách do Sněmovny, v předvolebních programech slibuje pečujícím podporu. Zmiňují ji Piráti a Starostové. Spolu píše o podpoře finanční, Přísaha o odborné. ČSSD plánuje prodloužení ošetřovatelského volna i zavedení pečovatelské mzdy při péči o vážně postižené blízké. Podle sociálních demokratů a komunistů by zaměstnavatelé měli pečujícím držet jejich původní místo.
V Praze dne 9. srpna 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČSSZ a ČTK)