Prezident se rozhodl vetovat daňový balíček.
Vážení čtenáři, Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mj. zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 pct.
Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle prezidenta výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Miloš Zeman je též nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.
Sněmovna schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová upozornila, že změnu slevy na poplatníka nelze oddělit od nastavení daňových sazeb.
„Sleva na poplatníka se nezruší, dnes je 24.840 korun a stojí to ročně 130 miliard korun. To je více než bude stát snížení daně na 15 a 23 procent,“ konstatovala ministryně. Doplnila, že pokud by se zvyšovala sleva na poplatníka se zavedením sazeb z příjmu 19 a 23 pct, pak by stoupla daň drtivé většině živnostníků.
Problémem je podle ministryně financí také omezení platnosti daňových změn na dva roky. „To je také v rukou Senátu. Muselo by tam být několik novelizačních bodů, které by musely jasně říct, co bude platit od roku 2023,“ uvedla.
Senát by měl o daňovém balíčku jednat 10. prosince, takže senátní kluby mají na jednání o pozměňovacích návrzích a dohodu na nich ještě zhruba týden. Jestliže Senát vrátí daňový balíček s úpravami, což se očekává, dolní komora o nich bude rozhodovat pravděpodobně v týdnu před vánočními svátky.
V Praze dne 7. prosince 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)