Prezident republiky kontrahoval flexinovelu zákoníku práce.

23. 5. 2025

Vážení čtenáři, milí klienti, zkušební doba pro zaměstnance se prodlouží až o dva měsíce a výpovědní lhůta začne doručením výpovědi. Zaměstnavatelé budou muset držet rodičům na rodičovské jejich původní místo do dvou let věku dítěte. Tyto a další změny přinese tzv. flexinovela zákoníku práce, kterou dne 25. dubna podepsal prezident Petr Pavel.


Od změn, které novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů přinese od 1. června 2025, si vláda České republiky slibuje zpružnění trhu práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Vedle prodloužení zkušební doby pro zaměstnance až o dva měsíce a začátku plynutí výpovědní lhůty se změny dotknou pracovních míst, které zaměstnavatelé budou muset držet rodičům na rodičovské, či letních brigád, na něž budou moci chodit – se souhlasem rodičů – už čtrnáctiletí.


Flexibilní novela zákoníku práce posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, chrání práva zaměstnanců a podporuje lepší slaďování pracovního a rodinného života. Cílem je moderní a flexibilní pracovní trh inspirovaný osvědčenými modely z Německa, Rakouska a Dánska.


Reforma je doprovázena také změnou v systému podpory v nezaměstnanosti. Nová pravidla přinášejí vyšší finanční podporu a lepší ochranu uchazečů o zaměstnání. Podpora v prvním období nezaměstnanosti vzroste až na 80 % předchozího výdělku a maximální výše podpory se sjednotí na 80 % průměrné mzdy, což v roce 2025 odpovídá částce 36 086 Kč. Novela také posiluje ochranu osob nad 52 let, zvyšuje podporu pro uchazeče bez předchozích příjmů, ruší snížení podpory při dobrovolném odchodu ze zaměstnání a motivuje k účasti na rekvalifikacích.


Výpovědní lhůta bude podle vládní novely nově začínat doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc.


Předloha naopak prodlužuje ze tří na čtyři měsíce zkušební dobu, u vedoucích zaměstnanců pak ze šesti na osm měsíců.


Zaměstnanci s osobní vazbou k cizí zemi budou moci dostávat výdělek v zahraniční měně, ale jen té, pro kterou ČNB vyhlašuje kurz vždy na následující pracovní den.


Pracovníci si nově budou moci sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, nýbrž i na pracovišti. Museli by se na tom ale písemně dohodnout se zaměstnavatelem.


Zaměstnanci v nerizikových profesích už nebudou muset absolvovat vstupní pracovně-lékařskou prohlídku.


Zaměstnanci na rodičovské dovolené budou moci pracovat na dohodu u svého zaměstnavatele.


Zaměstnavatelé budou moci opakovaně prodlužovat smlouvy zaměstnanců, kteří zastupují rodiče na mateřské a rodičovské dovolené.


Legislativní novela zákoníku práce např. rovněž zdůrazní vyplácení mzdy nebo platu bezhotovostně na bankovní účet zaměstnance. Pakliže s tím zaměstnanec vysloví písemně nesouhlas, nemá účet či nedodá jeho číslo, dostane peníze v hotovosti. Mzdový nebo platový výměr bude moci zaměstnavatel doručit zaměstnanci i bez jeho souhlasu na jeho firemní e-mail.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku, ČTK, hrad. cz, Frank Bold advokáti a MPSV)