Právní norma, která pomůže řešit spory o dvojí zdanění, prošla Senátem beze změn.

23. 7. 2020

Právní norma, která pomůže řešit spory o dvojí zdanění, prošla Senátem beze změn.

Vážení čtenáři, nové nástroje na ochranu proti dvojímu zdanění získají firmy a další daňoví poplatníci díky novému zákonu o mezinárodní spolupráci při řešení daňových sporů, který ve středu schválil Senát Parlamentu ČR.

Zákon přejímá evropskou směrnici o mechanismech řešení daňových sporů v Evropské unii, tzv. směrnici DRM. Legislativní předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky Miloš Zeman.

Zákon míří na spory při výkladu a provádění smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi příslušnými úřady členských států Evropské unie, které se odehrávají formou arbitrážního řízení. Dvojí zdanění už aktuálně upravují specializované mezinárodní smlouvy a smlouvy o zamezení dvojímu zdanění jednoho příjmu. Vyjma uvedených smluv uzavřely členské státy Evropské unie i tzv. Arbitrážní konvenci – Úmluvu o zamezení dvojího zdanění. Při využívání těchto smluv ale může vzniknout spor o jejich výklad.

Platné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění umožňují, aby se firma nebo jiný poplatník mohli obrátit na příslušné orgány. Ty se pokusí spornou otázku odstranit, a to buď samy, nebo se svými partnery v dotčených státech.

V České republice to je Ministerstvo financí nebo Generální finanční ředitelství. Tyto subjekty mohou – ve spolupráci s partnerským úřadem – určit, jak se smlouva proti dvojímu zdanění použije.

Nově budou mít tyto úřady nejvýše tříletou lhůtu pro dohodu. V případě, že se úřady na řešení nedohodnou, bude mít poplatník právo požadovat k posouzení případu ustanovení panelu s nezávislými odborníky. Bude se také moci obrátit na soud.

 

V Praze dne 23. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)