Poslanecká sněmovna potvrdila snížení sociálních odvodů živnostníků na loňskou úroveň.

3. 6. 2026

Vážení klienti, milí čtenáři, odvody živnostníků na sociální pojistné pravděpodobně ex post klesnou na loňskou úroveň. Stvrdila to Sněmovna, když přehlasovala Senát, který tento návrh zákonodárců vládní koalice odmítl. Předlohu teď dostane k podpisu prezident republiky. K důvodům senátního veta patřila především obava z výpadku příjmů důchodového systému i skutečnost, že živnostníci budou mít do budoucna zajištěné menší důchody od státu.

Zmíněná legislativní novela ruší letošní zvýšení měsíčního vyměřovacího základu živnostníků na 40 procent průměrné hrubé mzdy a vrací jej na loňských 35 procent. Živnostníci by tak mohli měsíčně ušetřit 715 korun.

Podle kritiků by to mohlo vést k tomu, že živnostníci budou pro futuro pobírat o 1 500 korun měsíčně nižší penzi od státu. Navíc by to mohlo znamenat výpadek příjmů státu na důchody až 3,5 miliardy korun ročně.

Zvýšení odvodů přinesl konsolidační balíček veřejných financí bývalé vlády premiéra Petra Fialy (ODS) z roku 2023. Předloha počítá s tím, že se přeplatky na sociálním pojistném živnostníkům vrátí při vyúčtování v následujícím roce, pokud si o ně odvody do konce roku nesníží. Návrh právní normy současně počítá s tím, že minimální záloha 5 720 korun klesne na nezbytné minimum, to jest tedy 5 005 korun.

Původně činil nejnižší vyměřovací základ čtvrtinu průměrné mzdy. Konsolidační balíček jej postupně zvyšoval v letech 2024 až 2026 na 30 až na letošních 40 procent průměrné mzdy, který hodlá koalice vrátit na loňskou úroveň.

V případě OSVČ, které tuto činnost vykonávají jako vedlejší, základ vzrostl o jeden procentní bod na 11 procent. Aktuální úprava tento základ ponechává.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Poslanecké sněmovny, finance.cz a České tiskové kanceláře)