Paušální daň pro živnostníky míří do vlády.
1. Úvod: Vážení čtenáři, milí klienti, ministryně financí Alena Schillerová o návrhu, který nyní resort financí posílá na vládu, informovala na svém twitterovém profilu. Paušální daň by měla platit od ledna 2021,
uvedla ministryně.
2. Meritum legislativního návrhu: Živnostníci s příjmy do jednoho milionu korun ročně by mohli platit jednotnou daň 5.740 Kč. Daň by nahradila tři stávající odvody: daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Finanční částka 5.740 Kč je kalkulována pro rok 2021 a zahrnuje zdravotní pojistné ve výši 2.514 Kč a daň z příjmů 100 Kč, která kompenzuje navýšení třetí komponenty, minimálního sociálního pojistného, o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 3.126 Kč. Jednotná daň by podle ministerstva financí živnostníkům zjednodušila administrativu, odpadl by také důvod k většině kontrol z finančního úřadu, protože by postrádaly smysl.
3. Kdo se může přihlásit k paušální dani? K paušální dani se budou živnostníci moci přihlásit fakultativně (dobrovolně). Podmínkou budou příjmy do jednoho milionu korun ročně. V navržené podobě by se mohla týkat až 408 tisíc OSVČ.
4. Finanční (daňové) zápory paušální daně: Avšak výrazné negativum představuje skutečnost, že u paušální daně nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy. Například bonus na děti či slevu na manželku či manžela.
5. Kdy má návrh zákona nabýt účinnosti? Zavedení jednotné daně se plánuje od 1. ledna 2021. Navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 procent má předejít tomu, aby podnikatelé ve stáří dostávali pouze minimální důchod. Díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou odvádět vyšší důchodové pojistné než je nezbytné minimum, což má vést k posílení průběžného pilíře.
Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována, uvedl resort.
6. Odborné zdroje:
V Praze dne 21. června 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím výše uvedených pramenů)