Paušální daň má ulehčit život drobným podnikatelům.
Ministerstvo financí zahájilo legislativní práce na návrhu zákona, díky kterému se výrazně zjednoduší odvodové povinnosti a administrativní náročnost podnikání malým živnostníkům z řad OSVČ.
Tito drobní podnikatelé, jejichž roční příjem nepřekročí 1 mil. Kč, získají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojistné. Paušální daň má být placena měsíčně jedinou platbou a má zahrnovat min. základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok (tj. částky, které už teď všichni poplatníci povinně platí) a částky 500 Kč. Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5 400 Kč až 5 500 Kč měsíčně. Poplatníkovi, který by se pro tento jediný odvod rozhodl, by se tak výrazně snížila administrativa. Odpadla by mu tak např. povinnost podávat daňové přiznání (zdroj a více na: https://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/pausalni-dan-zjednodusi-zivot-drobnym-podnika/#).
Podnikatelé vítají návrh Ministerstva financí (dále jen „MF“) na sjednocení odvodů a daní do jedné platby pro drobné živnostníky s ročním příjmem do milionu korun, mají ale výhrady. Namítají, že návrh není vhodný pro všechny živnostníky. Upozorňují také na to, že nižší odvody jim v budoucnu sníží důchody. MF zatím také nevysvětlilo, jak nový paušální odvod ovlivní příjmy důchodového systému. „Návrh je krokem ke zjednodušení daňové administrativy, ale celkové zjednodušení, které by zahrnovalo širší skupinu osob samostatně výdělečně činných nepřináší,“ dodal předseda Unie malých a středních podniků Jozef Regec. Regec dále míní, že návrh zákona má opodstatnění pouze pro určitou skupinu OSVČ a měl by být proto jednou z možností výběru pro podnikatele. Může být přínosem z hlediska úspory peněz např. pro řemeslníky, kteří již neuplatňují odpočty za děti a nejsou dobrovolnými plátci DPH. Současně však budou muset počítat v budoucnu s nízkým důchodem (viz výše). Otázka odpadnutí daňových kontrol u většiny těchto lidí není zásadní, jelikož většina z nich již využívá výdajový paušál, kde je situace daňových kontrol obdobná. Pro samoživitelky s dětmi však tento návrh výhodou není, podotkl (zdroj a více na: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/podnikatele-s-vyhradami-vitaji-navrh-sjednoceni-odvodu-a-dani/1717704).
„Uveřejněný záměr MF na zavedení jednoho paušálního odvodu namísto současných tří plateb vítáme a skutečně může některým živnostníkům zjednodušit administrativu. Praktická využitelnost navrhovaného řešení bude ovšem záviset na detailech znění připravovaného zákona a především také na individuálních podmínkách každého živnostníka,“ uvedl partner daňového oddělení PwC Tomáš Hunal. Podle něj je možné, že některé skupiny podnikatelů budou i nadále povinny podávat přehledy pojistného a daňové přiznání, např. kvůli získání daňového bonusu na děti anebo kvůli výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti. „Výhodnost či nevýhodnost paušální daně bude záviset na konkrétní podobě a výši a také na konkrétní situaci každého podnikatele zvlášť, přičemž mezi jednotlivými druhy podnikatelských činností mohou být nemalé rozdíly,“ upozornila Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Např. podnikatel uplatňující 40procentní paušál s letošním výdělkem 276.000 korun a méně podle Ivanco nezaplatí po odečtení slevy na poplatníka v roce 2019 na dani ani korunu. Pro takového podnikatele by tak případná paušální daň byla výhodná, jestliže by měl příjmy vyšší než 300.000 korun s tím, že čím větší příjmy, tím na dani ušetří více. Řemeslník, který uplatňuje 80procentní výdajový paušál, může mít podle Ivanco příjmy až 828.000 korun a také nezaplatí na dani z příjmu za rok 2019 nic. „To znamená, že pro podnikatele zabývající se řemeslnou výrobou, by paušální daň byla výhodná při příjmech mezi 850.000 a jedním milionem korun,“ uzavřela (zdroj a více: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbornici-navrh-mf-pro-male-zivnostniky-je-krok-spravnym-smerem/1717690).
V Praze dne 5. 2. 2019
Mgr. Petr Jezdinský, právník