Otcovská dovolená

1. 2. 2018

Otcovská dovolená

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, v dnešní aktualitě si vás dovolujeme informovat o legislativní novince, která nabývá účinnosti 1. 2. 2018, a to o tzv. otcovské dovolené. V dnešním pojednání si především vysvětlíme termín otcovské dovolené a taktéž si řekneme, kdy na poporodní péči vzniká tatínkům tzv. právní nárok.

O dávku budou od zmíněného data (pozn. 1. 2. 2018) moci žádat i otcové dětí narozených 6 týdnů před tímto datem (tj. 21. 12. nebo později).

1.) Co to je otcovská dovolená? Tzv. otcovská poporodní péče představuje jednu z dávek nemocenského pojištění.

2.) Kdy na dávku vzniká právní nárok? Právní nárok na poporodní péči vzniká otci dítěte, který o dítě pečuje, případně osobě, která dítě převzala do péče nahrazující péči rodičů (max. do 7 let dítěte).

Další podstatnou legislativní podmínkou pro přiznání „otcovské“ je účast na nemocenském pojištění. Zatímco u zaměstnanců délka pojištění nerozhoduje, osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“) si musí pojištění platit alespoň tři měsíce před porodem.

3.) Jaké je ekonomické hledisko, resp. vyplatí se nám vůbec otcovská dovolená? Zatímco zaměstnanci platí nemocenské pojištění automaticky. OSVČ se k němu musí přihlásit. Za troje měsíční pojistné obdrží tatínek sedm denních dávek, výše měsíčního pojistného a denní dávky je přitom de facto totožná.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se vyplácí ve výši 70% vyměřovacího základu příjmu. Chytrou kalkulačku pro výpočet výše dávky pak naleznete na tomto místě: https://www.mpsv.cz/cs/11580.

4.) Kdy může tatínek čerpat otcovskou? Termín otcovské dovolené si tatínkové určují sami, pouze s jednou podmínkou, a to, že na otcovskou lze nastoupit nejpozději do šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo převzetí do péče. Otcovskou poporodní péči lze pak čerpat max. sedm kalendářních dní a nelze ji rozložit.

V Praze dne 1. 2. 2018

Petr Smékal, ředitel

Mgr. Petr Jezdinský, právník