O příspěvek k důchodu za výchovu dětí žádají především muži.

24. 4. 2023

O příspěvek k důchodu za výchovu dětí žádají především muži.

Vážení čtenáři, ČSSZ dostala takřka 33.000 žádostí o výchovné. Asi tři čtvrtiny z nich podali muži. Ženám s dětmi se důchod většinou zvedl o výchovné automaticky. Nyní úřad žádosti vyřizuje.

Pakliže se nepodaří větší rozsah péče o děti prokázat, úřad bonus 500 korun za vychované dítě nepřizná a žádost zamítne. ČTK to sdělil ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Výchovné se zavedlo od ledna. Nárok na navýšení penze za výchovu descendentů (potomků) má ten z rodičů, který pečoval víc. Většinou jsou to ženy. Česká správa sociálního zabezpečení už dřív uvedla, že v lednu se důchod automaticky zvedl 1,4 milionu žen za tři miliony jejich dětí.

V současnosti evidujeme necelých 33.000 žádostí o výchovné. Z tohoto čísla představují žádosti o výchovné mužů asi 75 procent. V tomto počtu jsou zahrnuti jak vdovci, tak rozvedení muži,“ konstatoval Boháček.

Sociální správa bude dál prověřovat případy, u nichž nebude zřejmé, nakolik žadatel či žadatelka o děti pečovali. „Pokud se nepodaří v rámci došetřování čestného prohlášení prokázat, že osoba ve větším rozsahu pečovala, budou žádosti zamítány,“ prohlásil ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že nárok na bonus má ten z rodičů, který pečoval víc. „Setkáváme se s žádostmi vdovců o výchovné. To však mělo náležet hlavně jejich ženám – maminkám. Jen ty měly kvůli výchově svých dětí nižší výdělky… Výchovné samozřejmě může dostat i muž, ale jen v případě, kdy splní příslušné podmínky,“ uzavřel ministr.

V Praze dne 24. dubna

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČSSZ, MPSV a ČTK)