Novela zákona o DPH prodraží drobné zásilky.
Vážení klienti, drobné zásilky do 22 eur ze zemí mimo Evropskou unii (dále jen „EU“) pravděpodobně podraží.
Do EU ročně dorazí „jen“ z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v České republice stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve pak 25 milionů.
Nově tak již nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty. Legislativní novelu zákona, kterou se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 242/2016 Sb., celní zákon, ve znění pozdějších předpisů, která tuto změnu zavádí, potvrdila Poslanecká sněmovna. Sněmovna novelu už schvalovala, Senát ji ale vrátil s pozměňovacím návrhem, který upravuje odpočty DPH pro veřejnoprávní média, a Sněmovna jej přijala.
Novela ruší osvobození od DPH při dovozu malých zásilek s hodnotou pod 22 eur, tedy asi 560 Kč.
Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a současně narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají.
Právní norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu. Podle nich má kromě jiného od letošního roku skončit osvobození od DPH u zmíněných zásilek.
Evropská směrnice sice začala platit k 1. červenci, ale DPH ze zásilek se dosud neuplatňuje, protože příslušná novela zákona o DPH není schválena. Podnikatelé však už mohou některé novinky obsažené ve směrnici využívat.
Předloha zavádí místo dosavadního pojmu zasílání zboží nový termín prodej zboží na dálku. Prodejem dovezeného zboží na dálku se pak bude rozumět situace, kdy někdo prodává zboží na dálku s tím, že ho odešle nebo přepraví na území EU ze třetí země.
Novela přináší změnu, která se týká hlavně e-shopů zasílajících zboží do jiných členských států EU. Pokud objem jejich prodejů překročí 10.000 eur ročně, tedy asi 256.000 korun, nebudou se muset k placení daně registrovat zvlášť v každém státě, ale prostřednictvím režimu jednoho správního místa se zaregistruje pouze v tuzemsku. Zde bude odvádět DPH a finanční správa ji přepošle do ostatních členských států.
V Praze dne 27. září 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)