Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování při vstupu do restaurací.

7. 2. 2022

Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování při vstupu do restaurací.

Soud zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací a při ubytování v hotelech.

Zásah soudu je časově odložený do středy o půlnoci. Poté budou moci využívat stravovací a ubytovací zařízení všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které je dostupné na úřední desce.

Dosud mohou do restaurací a hotelů jen očkovaní a také lidé, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19. PCR testem se smí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování. Pandemický zákon podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci v případě restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen vůči podezřelým z nákazy. Plošná regulace mimo nouzový stav tak připadá v úvahu jen tehdy, pokud je ohniskem choroby celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. „Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl Mikeš. Ministerstvo buď může prokazovat, že situace je extrémně špatná a celá země je ohnisko covidu-19, anebo by musela vláda vyhlásit nouzový stav a regulaci restaurací a hotelů zajistit krizovým opatřením. Díky opatření nicméně zůstává v platnosti třeba regulace kadeřnictví nebo bazénů, kde lze opatření založit na pandemickém zákoně. Soud dále konstatoval, že cílem opatření je nejen omezit šíření choroby, nýbrž rovněž zajistit zvládání pandemie, např. zabránit zahlcení nemocnic. V této souvislosti soud pro některé situace akceptoval odlišné zacházení mezi očkovanými a neočkovanými, byť mají momentálně negativní test. Podle statistik jim totiž hrozí horší průběh nemoci s pravděpodobnější hospitalizaci, testování tedy v prevenci zahlcení nemocnic není plnohodnotnou alternativou očkování. Odlišné zacházení však lze podle soudu uplatňovat jen v nezbytném rozsahu. Pokud je vakcinace dobrovolná, nemají být ministerská opatření konstruována tak, aby nepřímo nutila lidi k očkování. Soud taktéž apeloval na ministerstvo, aby v odůvodnění svých opatření reagovalo na vývoj situace a nové poznatky o koronaviru. Sporné opatření pochází ještě z doby před plným nástupem varianty omikron v ČR.

Závěrem uvádíme, že za průměrný oběd v restauraci (meníčko o pracovním týdnu) Češi letos v lednu podle dat společnosti Sodexo Benefity zaplatili průměrně 157 korun. Bylo to přitom o dvě koruny více než loni v prosinci, přičemž ve srovnání s prvním měsícem loňského roku cena vzrostla o 13 korun. Nejdražší obědy byly v Praze, kde za ně lidé museli vydat 176 korun, meziročně o zhruba 15 korun více. Naopak nejlevněji se přes poledne Češi najedli v Karlovarském kraji, kde za oběd zaplatili průměrně 142 korun. V porovnání s lednem uplynulého roku tu cena stoupla o čtyři koruny. Zvýšení cen ovlivňuje zdražení energií i dalších vstupních nákladů. Toto zjištění vyplývá z analýzy plateb stravenkovými kartami společnosti Sodexo Benefity.

 

V Praze dne 7. února 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím článků ČTK a webu Nejvyššího správního soudu)