Ministerstvo financí uveřejnilo několik opatření, kterými chce ulevit podnikatelským subjektům v souvislosti s koronavirem.

12. 3. 2020

Ministerstvo financí uveřejnilo několik opatření, kterými chce ulevit podnikatelským subjektům v souvislosti s koronavirem.

Vážení klienti, Ministerstvo financí plánuje zmírnit dopady šíření koronaviru na drobné podnikatele a fyzické osoby plošným prominutím pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob nebo prominutím pokuty za nepodání kontrolního hlášení k DPH.

Toto zjištění vyplývá z hlavních opatření tzv. liberačního balíčku, které dnes na: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/ministerstvo-financi-v-radu-dnu-predstav-37832 zveřejnilo ministerstvo financí.

První termín pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně je 1. dubna. V případě využití služeb daňového poradce je to 1. červenec. A právě 1. červenec se zřejmě stane termínem pro odevzdání všech daňových přiznání. Cílem posunu termínu je podle MF především omezit pohyb lidí na finančních úřadech.

„Ministerstvo financí v následujících dnech představí přesné parametry liberačního balíčku pro podnikatele a fyzické osoby, jehož cílem bude zmírnit dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady. V tuto chvíli probíhá operativní připomínkování se zástupci podnikatelů a odborných komor,“ konstatoval mluvčí úřadu Michla Žurovec.

Dále MF chystá snížení správního poplatku za podání žádosti o posečkání nebo splátkování daně z důvodů souvisejících s koronavirem ze 400 Kč na 100 Kč. Úřad rovněž plošně chce promíjet druhé pokuty 1 000 Kč za nepodání kontrolního hlášení bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Aktuálně je ze zákona automaticky promíjena první pokuta za 1 000 Kč.

Ministerstvo financí dále zopakovalo, že ex lege (ze zákona) není možné odložit start třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb od 1. května. Jestliže však podle úřadu situace kolem koronaviru znemožní některým podnikatelům řádně se připravit na EET, bude finanční a celní správa při kontrolách postupovat citlivě a s tolerancí k případným zjištěným nedostatkům. „Podnikatelé dotčení koronavirem se například nemusí obávat sankcí, pokud z důvodu nařízené karantény nebudou schopni vyřídit vše potřebné včas,“ uzavřelo MF.

 

V Praze dne 12. března 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ministerstva financí a ČTK)