Jak ovlivní brexit české firmy?

1. 2. 2020

Jak ovlivní brexit české firmy?

Vážení obchodní partneři, Velká Británie opustila Evropskou unii, jejím členem přestala být po vleklých dohadech v pátek ve 23:00 místního času (o půlnoci SEČ).

Součástí evropských společenství bylo přitom Spojené království po dobu 47 let. Nyní země vstoupila do tzv. přechodného období, během kterého bude Londýn s Bruselem jednat o podobě budoucích vztahů.

Britský premiér Boris Johnson plánuje dohodu vyjednat do konce roku, kdy přechodné období skončí. Unijní představitelé ale varují, že 11 měsíců je na komplexní dohodu příliš krátká doba.

Ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy – Michal Skořepa míní, že samotný brexit nebude mít žádný okamžitý dopad, poněvadž do konce roku 2020 bude vše fungovat při starém. Faktický zlom by podle něj mohl nastat až za rok, ale jeden rok na dojednání trvalého vztahu mezi Evropskou unií a Velkou Británií velmi pravděpodobně stačit nebude, takže přechodné období se nejspíš prodlouží na několik let. „Nejistota, která je pro investice a rozvoj obchodních vztahů nejtoxičtější, se bude během tohoto období nejspíš postupně snižovat tak, jak budou postupovat jednání o jednotlivých oblastech vzájemných ekonomických vztahů. Žádný zásadní šok tak nemusí nakonec ani nastat. Několik dalších let nejistoty nicméně bude držet poptávku po investičních statcích, na které se zaměřuje značná část německého i českého průmyslu, na slabší úrovni,“ vysvětluje Michal Skořepa.

Podle experta na mezinárodní zdanění z poradenské společnosti BDO Martina Housky by měla Praha aspirovat na novou evropskou centrálu amerických firem. „Např. americké investice putovaly do Evropy v drtivé většině případů přes Londýn nebo Lucembursko, kde měly dané firmy své evropské sídlo. A nyní se hledá nástupce tohoto sídla, které by mohlo vzniknout třeba v Praze, pokud se najde vůle,“ konstatoval. Brexit je podle něj pro ČR i příležitostí jak přinést zahraniční kapitál a nastavit rozumně nízké zdanění pro pracující cizince. To by přineslo obrovské prostředky do státního rozpočtu, tedy i sociální systému, řekl.

„Velká Británie vždy patřila k našim spojencům,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj lze po brexitu čekat snížení exportu, protože se Velká Británie loni předzásobila. „Pravděpodobně se taktéž prodlouží doba související s přechodem přes hranice dopravních prostředků do Británie,“ konstatoval. Zásadní administrativní změny v zahraničním obchodě s Británií ale letos neočekává. Roční vývoz ČR do Velké Británie přesahuje 200 miliard korun. Vyváží se hlavně stroje a dopravní prostředky. „Podíl našeho exportu do Británie se pohybuje mezi 4,5 až 5,2 procenta z našeho celkového exportu,“ uzavřel Daněk.

Zdroje:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/britanie-opustila-evropskou-unii-vstoupila-do-prechodneho-obdobi/1849347,

https://www.investujeme.cz/clanky/jak-brexit-ovlivni-ceskou-ekonomiku/,

https://eurozpravy.cz/ekonomika/ceska-republika/potize-i-nove-prilezitosti-jak-brexit-zasahne-ceske-firmy.eb5340d2/.

 

V Praze dne 1. února 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník