Finanční správa eviduje 2,1 milionu daňových přiznání.
Vážení čtenáři, občané a firmy dosud odevzdali 2,1 milionu daňových přiznání. Šlo o 1,87 milionu daňových přiznání od fyzických osob a 256.520 od osob právnických.
V tiskové zprávě o tom informovala Finanční správa. Termín pro odevzdání daňového přiznání v papírové podobě bez sankce byl naposledy v pondělí.
Nyní je možné podat bez sankce daňové přiznání v elektronické podobě, a to až do 1. června. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem je standardní lhůta do 1. července. Loni správa evidovala za rok 2019 celkem zhruba 2,7 milionu přiznání k daním z příjmů. Ministerstvo financí termín pro podání daňového přiznání letos de facto o měsíc prodloužilo. Posunutí termínu pro odevzdání přiznání a úhradu daně spočívá ve faktickém odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po prodloužených lhůtách, tak mu správa pokutu vypočítá již od 1. dubna, resp. 3. května.
„Pokud daňové přiznání za daňový subjekt zpracuje a podá daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro jeho podání delší, a to do 1. července. Nově nemusí být plná moc pro poradce uložena ve standardní tříměsíční lhůtě u správce daně, ale stačí ji odevzdat až spolu s podáním daňového přiznání 1. července,“ konstatovala generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.
Za standardních podmínek podle zákona v případě podání daňového přiznání opožděně o pět pracovních dnů sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně.
Jestliže daňové přiznání není odevzdáno vůbec, ani po výzvě úřadu, pokuta činí minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun. Zákon také upravuje snížení pokuty za pozdní podání přiznání na polovinu, pakliže je dodáno do 30 dnů po lhůtě a u poplatníka v daném roce správa neeviduje jiný podobný prohřešek.
Češi mají pro podání daňového přiznání více alternativ. Přiznání tak lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je možné podat přiznání i přes on-line finanční úřad, který funguje od března.
V Praze dne 7. června 2021
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů FS a ČTK)