Dopady koronakrize na jaře pocítilo až 45 pct pracovníků.

21. 7. 2020

Dopady koronakrize na jaře pocítilo až 45 pct pracovníků.

Vážení čtenáři, negativní dopady opatření, která byla zavedena proti šíření koronaviru, v dubnu a květnu pocítilo v ČR u svého zaměstnavatele 45 procent lidí, tj. tedy 1,8 mil. zaměstnanců.

Většina z nich ale předpokládala, že budou jen dočasné, 314.000 lidí se bálo o pracovní místo. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj nejvýrazněji koronavirová krize zasáhla ubytování, stravování a pohostinství a její dopady více než ostatní regiony zaznamenávali občané v Praze a Středočeském kraji.

„Více než 82 procent zaměstnanců, kteří pociťují dopady u zaměstnavatele, si myslí, že krize ohrožuje jejich práci spíše dočasně. Ohrožení svého pracovního místa se zaměstnanci obávají nejvíce v severozápadních Čechách,“ sdělil předseda ČSÚ Marek Rojíček. Nejvíce se strachovali o své místo zaměstnanci do 29 let, naopak ti starší, přes 51 let, nejméně. V ubytování, stravování a pohostinství podíl zaměstnanců, kteří reflektovali negativní dopady protikoronavirových restrikcí, překročil 90 procent. V kultuře, zábavě a rekreaci tento podíl činil 67 procent. Ve zpracovatelském průmyslu, který zaměstnává největší skupinu zaměstnanců, byl stejně jako v peněžnictví a pojišťovnictví podíl negativních dopadů 55 procent. O něco menší byl v oblasti nemovitostí a v obchodě. V informačních a komunikačních činnostech a ve stavebnictví pociťovala negativní dopady krize třetina zaměstnanců.

Nejméně pociťovali dopady krize zaměstnanci veřejné správy a obrany, zdravotní a sociální péče, energetiky a zásobování vodou, tedy odvětví, která zajišťují nezbytné činnosti, uvedli statistici.

 

V Praze dne 21. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)