Dne 30. července nabyla účinnosti novela zákoníku práce.
Vážení klienti, milí čtenáři, od tohoto data je možné používat nové instituty sdíleného pracovního místa, nového způsobu doručování, vysílání zaměstnanců atd.
Zmíněná novela zákoníku práce přináší aplikační praxí už dlouho očekávané a potřebné změny společně s řešením souladu s právními předpisy a judikaturou Evropské unie, přispívá ke zjednodušení komunikace mezi účastníky pracovněprávních vztahů a snižuje administrativní požadavky zaměstnavatelů.
Zakotvení nového právního institutu tzv. sdíleného pracovního místa pak přináší zaměstnavateli možnost obsadit jedno pracovní místo dvěma nebo více pracovníky, kteří mají kratší pracovní dobu a stejný druh práce.
Zaměstnanci si budou na podkladě dohody sami rozvrhovat pracovní dobu do směn tak, aby každý z nich na základě společného rozvrhu pracovní doby naplnil průměrnou týdenní pracovní dobu nejdéle ve čtyřtýdenním vyrovnávacím období. Celková týdenní pracovní doba v rámci jednoho pracovního týdne na sdíleném místě nesmí překročit stanovené pracovní doby.
Dohoda zaměstnavatele se všemi zaměstnanci na sdíleném pracovním místě musí být obligatorně sjednána písemně a musí obsahovat podrobnější (bližší) informace o rozvržení pracovní doby.
V aplikační praxi to znamená poskytnutí větší míry flexibility pro zaměstnance, kteří si sami mohou rozvrhnout pracovní dobu dle svých potřeb a preferencí. Jedná se o prolomení koncepce posledního slova zaměstnavatele při rozvrhu pracovní doby.
Zaměstnanci jsou povinni předložit zaměstnavateli společný písemný rozvrh pracovní doby na sdíleném pracovním místě nejpozději 1 týden před počátkem období, na které je pracovní doba rozvržena, jinak rozvržení určuje sám zaměstnavatel.
Zaměstnavatel může v rámci jednoho pracovního místa zaměstnávat hned několik osob najednou, Výkon práce bude prováděn vždy a to v rámci smluveného střídání mezi zaměstnanci.
Nové instituty nerozlučně spojené s během času a veřejným rozpočtem se stanou účinnými ale až k 1. lednu 2021.
Interporální (přechodná) ustanovení dále stanoví, že např. právo na dovolenou, které vzniklo přede dnem 1.1.2021, a čerpání této dovolené, i když k němu dojde po 31. prosinci 2020, se řídí ust. § 211 až 223 zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce ve znění účinném přede dnem 1.1.2021.
V Praze dne 3. srpna 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webových stránek renomované advokátní kanceláře ECOVIS, ČTK a www.epravo.cz)