Daň z příjmů se bude podle analytiků České spořitelny i nadále počítat ze superhrubé mzdy.
Vážení čtenáři, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila základní údaje (především objem příjmů, objem výdajů a z nich vyplývající výši salda) státního rozpočtu na příští rok.
Je trochu s podivem, že se ve veřejném prostoru prozatím neobjevila žádná úvaha, že tím pádem je de facto skončena debata o případné změně základny pro výpočet daněz příjmů ze superhrubé mzdy na hrubou (velmi krátce, byť nesprávně: debata o „zrušení superhrubé mzdy“).
K této změně tedy nedojde ani podle představ premiéra Babiše (nižší sazba daně 15 procent, pokles příjmů veřejných rozpočtů kolem 90 miliard Kč), ani podle představ vicepremiéra Hamáčka (19 pct, pokles příjmů zhruba šestinový).
Tedy přesněji řečeno: tato debata by tím měla být ukončena, neboť tato skutečnost jednoduše vyplývá z ustanovení § 102 odst. 4 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů (cit.): „Schválí-li Sněmovna základní údaje návrhu zákona o státním rozpočtu, nelze je během jeho dalšího projednávání měnit.“
Vládním zákonodárcům se ovšem v tomto ohledu nabízejí přinejmenším dvě „únikové a velmi kreativní legislativní cesty“:
A. prosadit tento návrh později, třeba hned během druhého čtení. To ale bude možné už jen za cenu odpovídajícího zvýšení daňových příjmů někde jinde (což by zejména u Babišova návrhu byl skutečně husarský kousek);
B. jednoduše odhlasovat změnu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Odhlasovat si během „legislativního zápasu“ změnu jeho pravidel by sice bylo docela „chucpe“, ale – jak by řekl klasik moderní české literatury – zoufalí poslanci činí zoufalé věci.
Vládní změny daní a zrušení superhrubé mzdy mají ale poslanci podle České tiskové kanceláře schvalovat ve čtvrtek dne 19. listopadu v odpoledních hodinách. Mimořádnou schůzi Sněmovny na tento den svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Píše se to na webových stránkách Sněmovny. Svolaná schůze se nakonec nemusí uskutečnit, což by nastalo v případě, že by Poslanecká sněmovna neschválila jejich navrhovaný program. Navzdory tomu by se ale otevřel prostor pro debatu, byť omezený. Hovořit by směli pouze řečníci s přednostním právem, hlavně ministři, předsedové klubů, stran nebo předseda a místopředsedové Sněmovny. Svoje návrhy ke zrušení superhrubé mzdy předložila i ODS, Piráti a komunisté.
V Praze dne 16. listopadu 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů České spořitelny, Kurzy.cz a ČTK)