COVID III je podle ministryně financí připraven na možný vyšší zájem na podzim.

18. 7. 2020

COVID III je podle ministryně financí připraven na možný vyšší zájem na podzim.

Vážení klienti, záruční program COVID III pro podnikatele zasažené v souvislosti koronavirem je dle Aleny Schillerové nastavený správně. Jeho parametry nejsou příčinou současné nízké poptávky živnostníků a firem.

Vyšší zájem se podle ní dá očekávat až na podzim, kdy skončí jiné formy státní podpory. Tématy k jednání může být prodloužení programu, případně rozšíření účelů jeho čerpání. Schillerová to uvedla na briefingu po jednání prezidia České bankovní asociace.

Pražským podnikatelským podle šetření Hospodářské komory ČR v programu COVID III a Praha vadí vysoká administrativní náročnost podávání žádostí, sdělil ČTK mluvčí komory Miroslav Diro. Ohledně programu COVID III dle výzkumu Hospodářské komory označilo 84 procent pražských podnikatelů proces vyřizování žádostí buď za srovnatelně náročný, nebo náročnější než u standardního úvěru u banky před krizí. Peníze z programu COVID III a Praha pražští podnikatelé použili především na úhradu mezd a povinné odvody za ně státu a zdravotním pojišťovnám. Půjčky dále využili na zaplacení nájemného, energií, vodného a stočného, internetového a telefonního připojení nebo pohonné hmoty, uzavřel Diro.

Nízký zájem o půjčky se státní zárukou je podle tvrzení ministryně spíše ale dobrá zpráva. „Je to znak toho, že firmy se chovají obezřetně, čerpají určité rezervy, čerpají vládní podporu, ale může přijít na podzim situace, kdy to budou potřebovat více,“ konstatovala. Proto je podle ní důležité, aby tu program pro podnikatele byl. Dodala však, že na podzim nečeká další ekonomický propad, naopak se podle ní od třetího čtvrtletí bude firmám více dařit.

Nastavení programu a objem vyčleněných financí do programu COVID III dodal dle mínění prezidenta České bankovní asociace (ČBA) Tomáše Salomona podnikatelům jistotu, že finančních prostředků bude dostatek. Má sloužit jako záchranná síť zejména pro podniky, které se ocitnou na hraně tzv. likvidní krize. Je podle něj třeba dál sledovat vývoj, případně včas reagovat. Program by mohl podle něj být i upraven. Velkým tématem k diskusi podle Schillerové může být jeho prodloužení, zatím by měl fungovat do konce roku. Podnikatelé ho mohou využít na provozní výdaje, ministryně nevyloučila ani rozšíření účelů čerpání. COVID III podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zatím rozhodně nenaplňuje naděje do něj vkládané. „Do jisté míry je důvodem poměrně nízká portfoliová záruka státu ve výši 30 procent. Ta není z pohledu bank dostatečná, aby se v současné značně nejisté době více osmělily k úvěrování,“ konstatoval. Podle Salomona ČBA nemá zprávy z komerčních bank, že by nízká portfoliová záruka byla důvodem odmítání žádostí.

 

V Praze dne 18. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů České tiskové kanceláře a České bankovní asociace)