ČMZRB schválila podporu 1 500 podnikatelům za 10 mld. Kč.
Vážení čtenáři, Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen „ČMZRB“) schválila v programech COVID ke 14. 5. podporu pro zhruba 1 500 podnikatelů za více než deset miliard korun.
Nejčastěji pomoc míří do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci. Vyhodnocování žádostí v programu COVID II a COVID Praha pokračuje. Živnostníci a malí podnikatelé nejčastěji žádali o půjčky 4,5 milionu korun, středně velké podniky čerpají úvěry většinou 8,5 milionu korun. Největší objem podpory se dostává podnikatelům v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.
„Často diskutovaná oblast cestovního ruchu spolu s doplňujícími službami je třetím nejvíce podporovaným odvětvím. Deset procent z celkového počtu podpořených podnikatelů působí v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb nebo provozuje cestovní kanceláře či agentury,“ doplnil předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. ČMZRB podnikatelům poskytuje podporu rovněž v rámci svých standardních služeb. Malí a střední podnikatelé od ní mimo programy COVID získali sedm miliard korun. Spolu s programy COVID to představuje tři čtvrtiny objemu poskytnuté bankou za celý loňský rok, který byl pro ČMZRB rekordní.
V první vlně programu COVID pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem bylo přijato přes 3 200 žádostí, uspělo zhruba 200 firem. COVID II je pro žadatele úspěšnější. Řádně podaných žádostí v objemu kolem 15 miliard korun ČMZRB přijala 4 900. Podporu k 14. květnu schválila pro skoro 1 200 podnikatelů za 8,5 miliardy korun. Finálně ovšem vyřídila 1 700 žádostí.
Od žádosti odstoupilo 200 podnikatelů zpravidla z důvodu neposkytnutí úvěru obchodní bankou, přes 300 žádostí bylo zamítnuto z důvodu nesplnění programových podmínek, jako je např. nesplnění definice malého a středního podniku, vyčerpaný limit ve veřejné podpoře nebo se jednalo o podnik v obtížích. V případě programu COVID Praha bylo řádně podáno 408 žádostí, schválena podpora byla pro více než 90 podnikatelů v objemu 712 milionů korun. Finálně banka podle Lafantové vyřídila téměř 110 žádostí, kdy jich 15 bylo zamítnuto.
Připravuje se COVID III, jehož schválení by měla v pondělí projednat vláda. Vyčleněno do něj je 150 miliard korun. ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, získají záruku do 80 procent. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun.
Stěžejní program na podporu podnikání COVID III bude pravděpodobně spuštěn v příštím týdnu. V pondělí 18. května je na programu jednání vlády mj. schválení finální podoby této formy podpory. Následně bude moci Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásit termín jeho spuštění.
V rámci programu COVID III bude ČMZRB ručit za provozní úvěry komerčních bank. Systém bude jiný než v případě záručního programu COVID II a COVID Praha. ČMZRB bude ručit za portfolio vystavených úvěrů komerčních bank, které se do programu zapojí. Přičemž podnik do 250 zaměstnanců získá záruku až do výše 90 % a podnik s 250 – 500 zaměstnanci až do výše 80 %.
Maximální výše zaručovaného úvěru bude 50 mil. Kč. Díky nové legislativě EU se nebude muset detailně posuzovat velikost podniku a ani limit ve veřejné podpoře, a proto bude proces vyřízení jednodušší a rychlejší. Podnikatel bude jednat pouze se svojí obchodní bankou. Alokace programu je 150 mld. Kč, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.
V Praze dne 16. května 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK a ČMZRB)