Česká správa sociálního zabezpečení varuje před podvodnými webovými stránkami.
Milí čtenáři, ČSSZ varuje před podvodnými stránkami, které napodobují její web.
Nabádá klienty, aby na nich rozhodně nevyplňovali údaje o svých bankovních účtech. Mohli by přijít o peníze. Úřad a také ministerstvo práce a sociálních věcí o tom informovaly na svých webech a sociálních sítích. ČSSZ zdůraznila, že její oficiální stránky jsou www.cssz.cz a www.eportal.cssz.cz. Víc než stovku falešných webů nechalo zablokovat od loňska i ministerstvo práce a sociálních věcí. Stránky nejčastěji napodobovaly on-line žádost o příspěvek na bydlení.
„Aktuálně začaly vznikat podvodné internetové stránky, které se tváří jako web ČSSZ. Odkazy na ně lidé dostávají většinou ve formě SMS. Odkazy v SMS vedou následně na podvodné stránky. Na těchto stránkách jsou pak klienti vyzýváni např. k využití služby „Informace o druhu a výši vyplacených dávek nemocenského pojištění ihned na váš osobní účet“. Jedná se o podvod, v jehož důsledku může dojít ke krádeži citlivých přihlašovacích údajů, což může vést i k odcizení peněz na bankovních účtech,“ popsala ČSSZ.
Uvedla, že podezřelé domény se už blokují. „I přesto ČSSZ varuje a důrazně vyzývá klienty, aby veškeré stránky ověřovali a nevyplňovali své údaje, pokud si nejsou stoprocentně jisti původem stránky,“ sdělili zástupci úřadu. Podotkli, že správa textové zprávy s výzvami k vyplňování údajů nikdy neposílá.
Problém s textovými zprávami s odkazy na falešné internetové stránky o příspěvku na bydlení, které měly připomínat resortní web a které žádaly bankovní či jiné údaje, řešilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, sdružením CZ.NIC a policií. Zablokovalo víc než stovku takových adres. Oficiální ministerská doména je www.mpsv.cz.
V Praze dne 3. dubna 2023
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČSSZ, MPSV a ČTK)